Jaka przyszłość ekwiwalentu dla byłych pracowników PRG?
W 2007 roku weszła ustawa pozwalająca wypłacić ekwiwalent z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla pracowników przedsiębiorstw robót górniczych.
Inicjatorem powstania tej uchwały w 2006 r. był poseł Krzysztof Gadowski. - Był to odzew na problem, który powstał po uchwaleniu ustawy w 2001 roku pozbawiając deputatu pracowników i emerytów z przedsiębiorstw robót górniczych. W 2005 roku pojawił się wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że odebranie przywileju tylko niektórym emerytom i rencistom, niegdyś pracującym pod ziemią, było niesłuszne. Przyjęcie ustawy w 2007 r. przyznającej emerytom i rencistom ekwiwalent w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego było konieczne – komentuje poseł Krzysztof Gadowski
Ustawa przyznająca emerytom i rencistom z byłych przedsiębiorstw górniczych ekwiwalent obowiązuje do końca 2015 r. Do tej pory skorzystać z niej mogły osoby uprawnione do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy, które uzyskały emeryturę lub rentę przed 31 grudnia 2001 r., a po 31 grudnia 2001 r. nie pobierały ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Upoważnienie do pobierania świadczeń mają także wdowy i sieroty otrzymujące rentę rodzinną po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych.
- Monitorując cały ten proces wiem, że z możliwości wypłaty ekwiwalentu skorzystało ponad 10 tysięcy osób - dodaje poseł. - Obecnie, kiedy kończy się okres obowiązywania ustawy z dnia 6 lipca 2007 roku przywracającej prawo do ekwiwalentu osobom uprawnionym, jako autor tej ustawy czuję się zobowiązany do tego aby te osoby nie utraciły prawa do ekwiwalentu. Dlatego też złożyłem projekt zmian w ustawie o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, dający możliwość kontynuowania wypłaty ekwiwalentu po roku 2015 – oświadcza Krzysztof Gadowski. W ten sposób zostanie zachowana zasada równego traktowania w zakresie finansowania przez budżet państwa wypłat ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla zarówno emerytom i rencistom z kopalń zlikwidowanych, jak i osobom uprawnionym z przedsiębiorstw robót górniczych – dodaje poseł.
(r)
Najnowsze komentarze