Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Dwie pediatrie to za dużo?

12.05.2015 00:00 red

Trwa dyskusja nad propozycją planu naprawczego dla szpitali

WODZISŁAW ŚLĄSKI, RYDUŁTOWY Sytuacja oddziałów pediatrycznych była tematem czwartkowego spotkania zespołu roboczego do spraw zaopiniowania programu naprawczego dla szpitali. Jedną z propozycji dyrekcji PPZOZ jest połączenie oddziałów pediatrycznych ze zlokalizowaniem oddziału w Rydułtowach. W pracach zespołu uczestniczyli również ordynatorzy każdego z oddziałów. Dyrekcja szpitala proponując łączenie pediatrii bierze pod uwagę m.in aktualny stopień wykorzystania bazy łóżkowej z uwzględnieniem ilości hospitalizowanych osób.

Połowa pustych łóżek

-  Analiza wykazała, że oddział pediatryczny w Wodzisławiu Śląskim, mający do dyspozycji 17 łóżek, wykorzystuje je w 62 proc., natomiast pediatria w Rydułtowach posiadająca 52 łóżka - w 52 proc. – zaznacza dyrekcja szpitala. Niewykorzystane łóżka w efekcie generują koszty. Koszt pustych łóżek w ubiegłym roku w Rydułtowach wyniósł 1 mln 297 tys. zł, a w Wodzisławiu Śląskim – 576 357 tys. zł. Ale to nie są jedyne powody, którymi kieruje się dyrekcja. Pod uwagę brano również zmiany zachodzące w strukturze demograficznej ludności. Z danych opublikowanych przez GUS wynika bowiem, że do 2050 roku populacja Polski zmniejszy się o ok 5 mln. W nadchodzących latach Polacy będą się również bardzo starzeć. Oznacza to, że w 2050 roku ponad połowa populacji będzie starsza niż 50 lat. Zgodnie z prognozami GUS-u dla powiatu wodzisławskiego systematycznie będzie się zmniejszać liczba osób w wieku od 0 do 14 lat. W początkowym okresie prognozy będzie wynosić 23 470, w końcowym – 16 491. Odwrotną tendencję można zauważyć dla populacji w wieku 65+.

Eksperci ocenią

Podczas spotkania wicestarosta Leszek Bizoń poinformował członków zespołu, że jeszcze w tym miesiącu zaproponowany przez dyrekcję program naprawczy zostanie poddany analizie eksperckiej. - W tej chwili trwa procedura wyboru odpowiedniego podmiotu, który przeanalizuje propozycję łączenia oddziałów – zapowiedział Leszek Bizoń. Efekty pracy ekspertów poznają również członkowie zespołu. Zarówno opinia zespołu, jak i firmy zewnętrznej posłuży Radzie Powiatu Wodzisławskiego przy podjęciu decyzji o ewentualnych zmianach.

Łączenia nie podobają się

Zdaniem wicestarosty restrukturyzacja zawsze napotyka na liczne bariery, ponieważ budzi wiele kontrowersji. Uważa jednak, że najważniejsze jest podjęcie działań, które powinny pozwolić uratować szpital. Przypomniał bowiem, że podmiot tworzący w przypadku niepokrycia ujemnego wyniku finansowego będzie musiał podjąć uchwałę o zmianie formy organizacyjno-prawnej albo o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Zaproponował więc członkom zespołu, aby składali także swoje propozycje, które pozwolą poprawić sytuację finansową placówki oraz zwiększą efektywność jej funkcjonowania.

Prócz pediatrii mówi się o możliwości połączenia oddziałów urazowo-ortopedycznych, ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych, z zachowaniem dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów i zapewnieniem zatrudnienia dla całości obecnego personelu.

- Zdajemy sobie sprawę, że zlokalizowanie świadczeń z danego zakresu w jednym miejscu budzi negatywne odczucie społeczne, ale założeniem wskazanej reorganizacji jest zachowanie kadry medycznej, stanowiącej podstawę renomy łączonych oddziałów. Połączenie oddziałów nie spowoduje redukcji zatrudnienia – podkreśla dyrekcja PPZOZ.

(tora)

  • Numer: 19 (756)
  • Data wydania: 12.05.15
Czytaj e-gazetę