Rozpocznij karierę w informatyce
Wiele osób dorosłych wybierających ścieżkę edukacji zawodowej zastanawia się, która z nich jest najatrakcyjniejsza. Każda forma jest inna i każda posiada zalety jak i wady. Istotne jest, aby przeanalizować je i zdecydować, która z tych form najlepiej dostosowana jest do przyszłego zawodu, który chcemy wykonywać.
Coraz częściej zdarza się, że nie studia, ale krótkie formy kształcenia najbardziej wpływają na dalszą karierę. Aby być dobrym informatykiem nie zawsze konieczne jest ukończenie studiów wyższych.
Czy tylko komputer?
Każdy z nas użytkowników sprzętu i oprogramowania posiada zróżnicowaną wiedzę dotyczącą branży IT (information technology – technologia informacyjna). Warto jednak wiedzę z nowych technologii usystematyzować, a nawet ją poszerzyć o aspekty praktyczne. Każdy uczeń uczęszczając do szkoły średniej (liceum ogólnokształcące, technikum) może równolegle zostać słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego (KKZ). Warto przypomnieć, że słuchaczem KKZ może zostać każdy, kto w danym roku ukończy 18 lat bez górnej granicy wieku, natomiast słuchaczem szkoły policealnej osoba posiadająca wykształcenie średnie. Zawód informatyka jest obecnie jednym z tzw. topowych poszukiwanych przez pracodawców. Informatyk to pojęcie szerokie, jego synonimem może być np. administrator sieci, programista, montażysta komputerów, serwisant, specjalista od sieci komputerowych, programista gier komputerowych itp. Dlatego też istnieje możliwość ukończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego w danej dziedzinie. Warto dodać, iż część zajęć na takim kursie odbywa się metodą e-learning czyli zdalnie, co umożliwia połączenie pracy czy nauki np. w liceum, czy w technikum z ukończeniem KKZ.
Kwalifikacje
Kwalifikacja E.12 Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych daje możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia w zakresie sprzętu komputerowego, jego serwisowania, diagnostyki oraz montażu sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych. Wiedza zdobyta podczas takiego kursu może być wykorzystana zarówno w przyszłej zawodowej pracy jak i w życiu prywatnym. I tak np. studiując można już dorabiać diagnozując i naprawiając sprzęt komputerowy.
Kwalifikacja E.13 Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami, pozwala słuchaczowi zapoznać się np. konfigurowaniem sieci np. LAN, WAN, sporządzaniem kosztorysów takiej sieci co jest bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie, gdzie koszty odgrywają bardzo ważną rolę. Dodatkowo można na tych zajęciach poszerzyć wiedzę z zakresu adresów IP, jego struktury i klasy. Kwalifikacja ta pozwala również zdobyć praktyczne umiejętności z administrowania sieciami, gdzie możliwa jest praca zdalna, przedsiębiorstwo np. z Niemiec może zatrudnić administratora sieci w Polsce, a on wcale nie będzie musiał emigrować za pracą.
Kwalifikacja E.14. Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami. Każdy wie jak ważna jest strona internetowa przedsiębiorstwa, szkoły czy urzędu. To tam można uzyskać ważne i bieżące informacje na temat firmy. Dobrze administrowana strona może spowodować, że przedsiębiorstwo pozyska nowych klientów, czy też poinformuje już swoich klientów o akcji promocyjnej. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak ważna i interesująca może to być kwalifikacja.
Ważny dobry warsztat
Dodatkowym bonusem jest to, że po ukończeniu wszystkich kwalifikacji i zdaniu egzaminów zawodowych można uzyskać tytuł technika informatyka. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż średnie zarobki w branży informatycznej są zdecydowanie wyższe od średniego wynagrodzenia w pozostałych branżach, co powoduje, iż jak na razie informatycy nie muszą martwić się o pracę. Jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce z ciągłą tendencją wzrostową w tym zakresie. Wysoki poziom kształcenia zapewnia nauka na takich kursach czy w szkole policealnej w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim choćby dlatego, iż wykładowcami są po prostu praktycy, którzy są specjalistami z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Branża informatyczna jest jedną z najszybciej zmieniających się i od pracujących w niej specjalistów wymaga się ustawicznego dokształcania i zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności. Nic tak nie wzbogaca zajęć w branży informatycznej jak zajęcia z doświadczonymi praktykami-pasjonatami, którzy potrafią dać odpowiedź na najtrudniejsze nawet pytanie. Myśląc o przyszłości słuchacze i ich nauczyciele mają nadzieję, że wiadomości zdobyte podczas nauki w szkole dla dorosłych zaprocentują choćby poprzez zdobycie lepszej pozycji na rynku pracy.
Marek Sokół, Janusz Sokół, Michał Weczerek
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim
Najnowsze komentarze