środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Zawód w liceum? Drugi zawód w technikum? To możliwe!

21.04.2015 00:00 red

Zawodowcy

Nadchodzi moment, kiedy gimnazjaliści kończący szkołę i ich rodzice studiują oferty edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych. Podjęcie właściwej decyzji  w tak ważnej sprawie jaką jest wybór szkoły ponadgimnazjalnej, jest zawsze bardzo trudne, gdyż wiąże się często z dalszą karierą zawodową. Większość rodziców próbuje doradzić swojemu dziecku, jaką drogę ma wybrać, aby w przyszłości miało szansę na podjęcie dobrej pracy, tzn. takiej, której wykonywanie jest związane z predyspozycjami i zainteresowaniami młodego człowieka, a jednocześnie pozwoli w przyszłości na godziwe życie. Są to decyzje bardzo trudne. Rodzic najczęściej nie jest doradcą zawodowym, zaś dziecko w tym wieku ma za małe doświadczenie i wyobrażenie, co chciałoby robić w przyszłości, często jest skłonne podjąć decyzję na podstawie opinii rówieśników, czy jakiegoś popularnego telewizyjnego show. Dla zdecydowanych uczniów istnieje bardzo duża oferta kształcenia w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Mniej zdecydowanym rodzice zwykle proponują podjęcie dalszej nauki w liceum ogólnokształcącym licząc na to, że za 3 lata, kiedy ich dziecko będzie już dorosłe, samodzielnie zdecyduje jaki zawód wybrać. Na szczęście dziś już nie musimy czekać z tą decyzją do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami, będąc jeszcze uczniem można równolegle zdobywać swoje pierwsze kwalifikacje zawodowe. Wystarczy zapisać się na nową, bezpłatną formę kształcenia, jaką jest Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (KKZ).

Co zatem może być motywacją do takiego typu działania?

Po pierwsze na istniejącym rynku pracy trzeba wykazać się wiedzą, ale co najważniejsze konkretnymi umiejętnościami. To właśnie dzięki posiadanym umiejętnościom możemy liczyć na to, że pracodawca zaoferuje nam dobre warunki pracy i płacy.

Po drugie, jeżeli absolwent liceum będzie studiował kierunek, który wydawał mu się atrakcyjny, a w rzeczywistości okaże się pomyłką, to może ten czas bezpowrotnie stracić. Zdobyta wiedza techniczna i umiejętności nabyte w czasie uczęszczania na KKZ mogą być w przypadku absolwenta liceum ogólnokształcącego dobrą podbudową do kontynuacji nauki na poziomie wyższym lub odpowiedzią na pytanie, czy taki zawód w ogóle mnie interesuje. W przypadku braku zainteresowania takim kierunkiem kształcenia możemy uniknąć większych strat finansowych związanych z przypadkowym wyborem kierunku studiów. A przecież wiemy, że jeśli ktoś wybiera kierunek studiów niezgodny z jego zainteresowaniami, to najczęściej nie znajduje pracy w wyuczonym zawodzie i w konsekwencji można powiedzieć, że źle zainwestował czas i pieniądze.

Po trzecie po ukończeniu KKZ i zdaniu egzaminu państwowego nabywamy kwalifikacje, które bez względu na dalszą edukację pozwalają nam podjąć pracę w danym zawodzie. Jeśli zatem z różnych powodów nie ukończymy studiów lub będziemy zmuszeni do zmiany systemu kształcenia nasze kwalifikacje zawodowe mogą okazać się bardzo przydatne. 

Czy każdy uczeń LO może zostać uczestnikiem Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego?

Każdy, kto w danym roku ukończy 18 lat. Po ukończeniu kursu przystępuje do egzaminu zewnętrznego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, która wydaje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.

Czy organizacyjnie jest to możliwe? Czy można pogodzić naukę w dwóch różnych szkołach?

Tak! Przykładem publicznej placówki oferującej bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe jest Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

Zajęcia kursu kwalifikacyjnego odbywają się w systemie zaocznym, tzn.  w sobotę i niedzielę. Część zajęć teoretycznych prowadzona jest z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość, dzięki platformie e-learningowej. Ponadto uczestnicy KKZ uczą się tylko tych treści, które dotyczą stricte danego zawodu. Nie uczymy się po raz kolejny takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia itp.

Zapraszamy wszystkich chętnych 27 kwietnia 2015 r. w godzinach od 9.00 do 16.00 do zwiedzenia w ramach Dnia Otwartego PCKU naszych nowoczesnych pracowni, w których odbywać się będą  ciekawe warsztaty.  Tematyka warsztatów będzie związana z kierunkami, jakie oferuje nasza placówka.

Bożena Rączka, Adam Lampert, Michał Weczerek
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

  • Numer: 16 (754)
  • Data wydania: 21.04.15
Czytaj e-gazetę