Subregion chce walczyć ze smogiem
Na czele specjalnej grupy stanął Tadeusz Dragon, naczelnik wydziału ochrony środowiska z Wodzisławia Śląskiego
REGION W ostatnim czasie powstało nowe gremium, które swoją pracę ma skupić na walce z niską emisją, tak – aby powietrze w miastach regionu stało się czystsze. Specjalna grupa powołana została uchwałą Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego.
W grupie siła
Celem zespołu jest prowadzenie działań zmierzających do eliminacji niskiej emisji na terenie subregionu zachodniego oraz przedstawianie wniosków w tym zakresie zarządowi związku. Warto dodać, że członkowie grupy będą pracować nieodpłatnie. Pomysł stworzenia grupy związany jest z założeniem, że współpraca między poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego pozwoli na wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie walki z niską emisją i pozwoli na osiągnięcie długofalowego efektu ekologicznego. – W skład komisji weszli specjaliści, którzy w ramach pracy poszczególnych samorządów zajmują się problemem ograniczenia niskiej emisji oraz sprawami ekologii. Chcemy się zastanowić nad tym, co w myśl obowiązujących już przepisów można zrobić najszybciej, być może najtaniej i jakie procedury można wdrożyć tak, by standaryzować te sprawy. Chodzi o to, aby wprowadzić te procedury wszędzie, bo niska emisja nie ma granic administracyjnych i przenika wraz z atmosferą. Chcemy wypracować model, który później przedstawimy zarządowi Subregionu. Ponadto nasze stanowiska będziemy chcieli przekazać do odpowiednich władz, np. do odpowiedzialnych resortów. Praca grupy będzie przebiegać równocześnie z działaniami ograniczającymi niską emisję w poszczególnych samorządach. Samorządy mogą również pozyskiwać środki unijne w ramach RIT, m.in. na walkę z niską emisją – mówi Adam Wawoczny, dyrektor biura ZGiPSZ i jednocześnie koordynator nowej grupy.
Krąg specjalistów
Skład grupy tworzą przedstawiciele gmin subregionu zachodniego. Jej pracami w zakresie merytorycznym kieruje Tadeusz Dragon – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Liderem grupy został wybrany na pierwszym posiedzeniu zespołu, które odbyło się 24 marca. Na tym samym spotkaniu na sekretarza i zastępcę lidera merytorycznego wybrano Jarosława Kuźnika, naczelnika wydziału ekologii rybnickiego magistratu. Grupa pracować będzie na posiedzeniach, które zwoływane będą nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Decyzje w trakcie tych posiedzeń zapadać będą zwykłą większością głosów. Jak zapewnia koordynator grupy Adam Wawoczny, niska emisja wcale nie zanika wraz z ustaniem okresu grzewczego. – Zapylenie powietrza jest stałe, ma związek m.in. ze wzniecaniem już osiadłego pyłu, a także z emisją spalin samochodowych. W ramach naszych działań chcemy również współpracować z przedsiębiorstwami, którzy mogą być dostawcami alternatywnych form ciepła. Ważnym elementem ograniczenia niskiej emisji jest edukacja, dlatego na pewno pójdziemy również w tym kierunku. Drugim ważnym czynnikiem jest ekonomia – podkreśla Adam Wawoczny.
Pierwsze dyskusje
W trakcie pierwszego spotkania, poza uzgodnieniem kwestii organizacyjnych, dyskutowano m.in. na temat możliwości ujednolicenia w gminach Subregionu Zachodniego wysokości dotacji na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Zastanawiano się także, czy powinno dofinansowywać się inwestycje w instalacje wykorzystujące węgiel. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się pod koniec kwietnia, planowane jest omówienie celowości i założeń programów ograniczenia niskiej emisji. Na 20 kwietnia zaplanowano również szkolenie w zakresie tworzenia planów niskoemisyjnych w poszczególnych samorządach.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze