Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe – trwają konsultacje z gminami i ekspertami

17.03.2015 00:00 red

REGION

Przedstawiciele ponad 90 gmin i instytucji związanych z gospodarką wodną z trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego spotkali się po raz pierwszy we wrześniu minionego roku, by wspólnie rozpocząć prace nad powstaniem projektu Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla regionów wodnych Małej Wisły i Górnej Odry. „Niezawodne plany”, jak nazywa się również PZRP, są opracowywane dla poszczególnych regionów wodnych w kraju i wyrażają spójną strategię zarządzania ryzykiem powodziowym.

Eksperci dyskutowali nad katalogiem rozwiązań

Projekty PZRP dla obszarów Małej Wisły i Górnej Odry, które powstały pod nadzorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie właśnie przechodzą przez proces konsultacji społecznych. Ważny jest też katalog rozwiązań technicznych (inwestycji) i nietechnicznych, których realizacja zapobiegnie lub zminimalizuje ryzyko i skutki powodzi w regionie.

Te inwestycje mają zabezpieczyć przed powodzią

Wśród inwestycji o optymalnym znaczeniu dla zarządzania ryzykiem powodziowym w Regionie Górnej Odry, które na chwilę obecną znajdują się w projekcie PZRP można wymienić m.in.: budowę suchego Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, budowę prawostronnego obwałowania rzeki Odry od miejscowości Turze do granicy z woj. opolskim (Kuźnia Raciborska), budowę cofkowych wałów przeciwpowodziowych rzeki Dzielniczki wraz z Kanałem Ulgi w miejscowości Roszowicki Las w gminie Cisek, budowę polderu poniżej ujścia rzeki Bytomki w Gliwicach, budowę suchych zbiorników w Gliwicach na cieku Ostropka. Z kolei wśród inwestycji planowanych w regionie wodnym Małej Wisły znalazło się m.in. uporządkowanie gospodarki wodnej zespołu zbiorników (Przeczyce, Kuźnica Warężyńska, Pogoria), odcinkowa modernizacja koryta oraz wałów rzek Brynica i Przemsza, remont zapory czołowej Kozłowa Góra, przebudowa, nadbudowa i budowa wałów przeciwpowodziowych w zlewni rzeki Wisły i Pszczynki, Małej Wisły, Białej i Straconki, budowa zapory i zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka oraz remont zapory bocznej Goczałkowice.

Dobrze planować

- Choć plany inwestycyjne są istotne należy pamiętać, że równie ważne będą zadania nietechniczne, które będą służyć zarządzaniu ryzykiem powodziowym, takie jak np. opracowanie projektu zwiększenia retencji terenów zurbanizowanych, czy katalog dobrych praktyk w zakresie bardzo potrzebnego planowania przestrzennego, projektowania inżynieryjnego czy wykonawstwa obiektów i sieci technicznych – założenia Planów przybliża Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW w Gliwicach i dodaje: - Oznacza to bowiem, że kiedy założenia zawarte w PZRP wejdą w życie projektanci, inżynierowie, wykonawcy na każdym etapie realizacji inwestycji będą musieli wziąć pod uwagę nieco inne, korzystniejsze dla zarządzania procesem ryzyka powodziowego, rozwiązania.  Koszt realizacji działań technicznych i nietechnicznych w regionie wodnym Górnej Odry wyniesie szacunkowo ok. 1,75 mld zł, zaś Małej Wisły 224,6 mln zł.

Konsultacje do czerwca

Projekty Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym są poddawane konsultacjom. Od aktywnego udziału społeczeństwa będzie zależał ich ostateczny kształt. W konsultacjach można wziąć udział do 22 czerwca tego roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.powodz.gov.pl. Plany wejdą w życie w 2016 r. i będą obowiązywać przez 6 lat, po których nastąpi ich przegląd i aktualizacja.

red.

  • Numer: 11 (748)
  • Data wydania: 17.03.15
Czytaj e-gazetę