Jak przygotować się do piątkowego zaćmienia
20 marca będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Jakub Wójcicki z Radlina, 13-letni pasjonat astronomii, przekazuje nam kilka szczegółów na temat tego zjawiska i podpowiada, jak bezpiecznie je oglądać.
RADLIN - Będzie to największe zaćmienie Słońca po 1999 r. Zaćmienie to zjawisko astronomiczne które występuje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Zjawisko najczęściej następuje podczas nowiu - podkreśla Jakub Wójcicki.
Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. Jednak w Polsce obserwować będziemy około 3/4 przysłonienia tarczy. - W zależności od województwa ma to być od 66 do 80 proc. przysłonienia. Co się z tym wiąże? Będzie ciemniej i nastąpi spadek temperatury o około 3 stopnie C. Wenus powinna być dostrzegalna gołym okiem. Łatwiej będzie też można obserwować Merkurego. Częściowe zaćmienie będzie można oglądać od godz. 9.57 do godz. 12.00 - mówi Jakub Wójcicki.
Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie, czyli chronić wzrok przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych? - Można kupić specjalne okulary do obserwacji Słońca. Pozwalają patrzeć maksymalnie do 15 sekund. Drugi sposób - to przypalić lekko szkło. Następny to obserwacja przez zwykłą płytę CD bez nadruku. Jeśli ktoś ma, może być również maska spawalnicza. Najskuteczniejsza będzie jednak metoda projekcyjna. Tu trzeba mieć jednak jakąś lunetę. Ja skorzystam właśnie z takiej metody. Skieruję teleskop na Słońce i zrzutuję obraz na brystol - wyjaśnia radlinianin.
Więcej o 13-letnim Jakubie Wójcickim i jego pasji w kolejnym wydaniu Nowin Wodzisławskich
(mak)
Najnowsze komentarze