Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Górniku, i co dalej?

10.02.2015 00:00 red

Sytuacja, jaka ma miejsce w ostatnim czasie w górnictwie skłoniła nas do przeprowadzenia analizy związanej z możliwością szybkiego przekwalifikowania się z zawodu górnika eksploatacji podziemnej, na inny zawód, również z tego samego z obszaru kształcenia.

REGION Reforma kształcenia zawodowego daje nowe możliwości zmiany zawodu. Najistotniejszą zmianą  dla poszukującego pracy jest skrócony do minimum czas potrzebny do uzyskania nowych kwalifikacji zawodowych. W kształceniu ustawicznym w formach pozaszkolnych pojawiła się możliwość stosowania kształcenia na odległość. Forma e-learningu, bo o niej mowa, pozwala uzyskać nowe kwalifikacje w dowolnym czasie, bez konieczności dokonywania wyboru pomiędzy pracą, a szkołą. Takim sztandarowym przykładem jest kierowca TIRa, który z racji wykonywanego zawodu nie mógłby zdobyć innego wykształcenia. Dzięki możliwości kształcenia na odległość cały obszar dotyczący kształcenia w części teoretycznej można było przenieść do wirtualnej szkoły, czyli na platformę edukacyjną działającą w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

Przez 24 godziny na dobę słuchacz ma pełny dostęp do materiałów dydaktycznych przygotowywanych przez nauczycieli,  może na bieżąco sprawdzać swój stan wiedzy za pomocą narzędzi jakie daje ta platforma, a co najważniejsze jest w ciągłym kontakcie z nauczycielami i innymi słuchaczami ze swojego oddziału. Z materiałami, o których mowa, słuchacz zapoznaje się w dowolnym czasie, a tylko zajęcia praktyczne realizuje stacjonarnie bezpośrednio w placówce. W odróżnieniu od poprzedniej, w nowej reformie kształcenia zawodowego, główny nacisk położono na efekty kształcenia.

Czym są efekty kształcenia?

To zasób wiedzy, umiejętności i kompetencji uzyskanych w procesie kształcenia przez osobę uczącą się, czyli wszystko to, co osoba ta powinna wiedzieć, rozumieć oraz umieć zademonstrować. Wartością dodaną nowej reformy jest to, że wspólne efekty kształcenia dla danej grupy zawodów raz potwierdzone egzaminem zewnętrznym pozwalają, przy konieczności zmiany zawodu z tego samego obszaru, na uczestnictwo w skróconym kwalifikacyjnym kursie zawodowym.

Konieczność szybkiej zmiany

Sytuacja, jaka ma miejsce w ostatnim czasie w górnictwie, skłoniła nas do przeprowadzenia analizy związanej z możliwością szybkiego przekwalifikowania się z zawodu górnika eksploatacji podziemnej, na inny zawód z obszaru kształcenia M, czyli obszaru mechanicznego i górniczo – hutniczego. Górnik eksploatacji podziemnej to osoba, która posiada, potwierdzoną egzaminem, kwalifikację M.11 - eksploatacja złóż podziemnych, w ramach której zostały zrealizowane wspólne efekty kształcenia dla niektórych zawodów z tego samego obszaru. W praktyce oznacza to skrócenie procesu kształcenia potrzebnego do uzyskania nowych kwalifikacji. Rysunek przedstawia różne możliwości wyboru, jakie ma górnik eksploatacji podziemnej w sytuacji, gdy staje przed koniecznością szybkiej zmiany swoich kwalifikacji zawodowych. Jeśli te propozycje nas nie satysfakcjonują możemy w każdej chwili zmienić obszar kształcenia, ukończyć inny kwalifikacyjny kurs zawodowy wybrany z bogatej oferty Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim i uzyskać całkowicie nowy zawód. Teoretycznie, każdy zawód na poziomie robotniczym jest możliwy do zdobycia w ciągu 9 - 12 miesięcy, z czego 6 - 9 miesięcy, to czas trwania takiego kursu.

Współczesny rynek pracy przestrzega nas, pracowników, przed nadmiernym przywiązaniem do jednego zawodu bądź kwalifikacji. Wymaga to naszej zmiany mentalnej i świadomościowej, która pokona strach i pozwoli otworzyć się na nowe umiejętności i doświadczenia. Jednocześnie nie bójmy się sięgać do nowych, informatycznych czy wirtualnych narzędzi edukacji, nie są one ani gorsze, ani mniej sprawne od tradycyjnych, a niejednokrotnie stanowią spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy próbują nadążyć za zmianami  i wpisać się w specyfikę rynku pracy.

Adam Lampert, Michał Weczerek
PCKU w Wodzisławiu Śląskim

  • Numer: 6 (743)
  • Data wydania: 10.02.15
Czytaj e-gazetę