Naukowcy rozwiewają wątpliwości o skale z Bukowa
Materiał na budowę zbiornika Racibórz badali m.in. naukowcy z Gliwic i Warszawy
REGION Tydzień temu informowaliśmy o tym, że skała płonna składowana na hałdzie w Bukowie nadaje się jako budulec obwałowań zbiornika Racibórz. - Na podstawie wyników przeprowadzonych badań i analiz skała płonna została zatwierdzona przez Inżyniera Kontraktu jako materiał do budowy zapór zbiornika – informowała nas Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W RZGW zapytaliśmy kto dokonał oceny jakości budulca. Jak wyjaśnia pani rzecznik ocenę jakości materiału do budowy zapór uzyskano na podstawie kilku niezależnych opinii. - Autorami tych opinii są Politechnika Gliwicka, Politechnika Warszawska oraz uznani na rynku krajowym i międzynarodowym eksperci – odpowiada Hofman.
Sprawa dokładnego przebadania zgodności budulca z Bukowa jest kluczowa dla tej ogromnej inwestycji. Pomysł użycia skały płonnej jako budulca zbiornika budził obawy niektórych środowisk. Pojawiały się pytania czy na pewno jest to odpowiedni materiał, nadający się do wykorzystania w takim celu. Stąd tak dokładne i długotrwałe badania.
Natomiast wciąż dokładnie nie wiadomo jaka ilość bukowskiej skały zostanie użyta do budowy zapór zbiornika i w jakich proporcjach. W RZGW odpowiedziano nam, że o ilościach wykorzystanego budulca będzie można mówić dopiero z chwilą zatwierdzenia projektu wykonawczego. Wiadomo jednak, że do budowy zapór zostaną wykorzystane również inne materiały takie jak, żwir, materiały alternatywne, geotekstylia, bentomata z folią PE. - Wszystkie te materiały są zgodne z projektem budowlanym i stosowane zgodnie z zasadami sztuki oraz w odpowiednich proporcjach – wyjaśnia Linda Hofman.
(art)
Najnowsze komentarze