Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Przez kilkanaście lat pracowałem w Niemczech i w Czechach. Legalnie około 10 lat. Z mojej pensji były odprowadzane składki na tamtejsze ubezpieczenia. Chciałbym wiedzieć, czy te lata będą mi zaliczone do emerytury w Polsce?
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi zabezpieczenia społecznego z obszaru emerytalno-rentowego okres ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia w Niemczech i Czechach – o ile zachodzi taka potrzeba jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do polskich świadczeń emerytalno-rentowych. Należy przy tym pamiętać, że przy ustaleniu prawa do emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. (tzw. nowa emerytura) nie ma znaczenia długość okresu ubezpieczenia.
Ja i moja siostra jesteśmy zobowiązani do spłaty zadłużenia w ZUS po naszej zmarłej mamie, która prowadziła działalność gospodarczą. Dług jest za lata, które są objęte ustawą abolicyjną. Wiem, że termin złożenia wniosku już się kończy, dlatego proszę o pilną odpowiedź na moje pytanie. Czy na podstawie ustawy abolicyjnej każda z nas musi wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności, czy wystarczy że taki wniosek złoży jedna z nas?
Z wnioskiem o umorzenie powinien wystąpić każdy ze spadkobierców z osobna, ponieważ umorzenie długu jednemu z nich nie zwalnia pozostałych z obowiązku jego uregulowania. Termin składania wniosków o abolicję upływa z dniem 15 stycznia br.
Córka ma wypłacaną z ZUS rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Jest na trzecim roku studiów. Od nowego semestru może się przenieść na studia w Norwegii w związku z wybitnymi osiągnięciami na studiach. Czy te przenosiny za granicę mogą spowodować, że ZUS wstrzyma jej wypłatę świadczenia?
Jeśli córka nadal będzie spełniała warunki przewidziane w ustawie do wypłaty renty rodzinnej to takie świadczenie będzie mu wypłacane. Proszę pamiętać o tym, by dostarczyła ona do ZUS zaświadczenie z zagranicznej uczelni potwierdzające fakt kontynuowania nauki i wskazanie formy przekazu renty rodzinnej.
Najnowsze komentarze