Odwiedzili swój dawny kościółek
W niedzielę 28 września w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbyła się pierwsza edycja imprezy „Miejsca, ludzie, historia”. Poświęcona była Nieboczowom, wsi która za kilka lat zmieni swoją lokalizację.
NIEBOCZOWY Wybór Nieboczów jako tematu przewodniego imprezy był nieprzypadkowy. Sama impreza jest bowiem wydarzeniem, które ma promować obiekty, znajdujące się na terenie parku. A od 1995 roku stoi tu drewniany kościółek pw. św Józefa Robotnika, który przez setki lat służył wiernym z Nieboczów. Na tę okazję do parku przyjechały dwa autokary z mieszkańcami Nieboczów, członkami zespołów folklorystycznych „Johanki” z Nieboczów, „Gołężanki” z Grabówki i „Syryniczki”, a także osoby związane z Nieboczowami. Czesław Burek, wójt Lubomi przedstawił historię przesiedlania wsi, zaś Elżbieta Ziętarska, która przed laty była katechetką w Nieboczowach. przedstawiła historię kościółka. Z kolei Barbara Mazurek, córka śp. Łucjana Wendelbergera, byłego sołtysa Nieboczów opowiedziała o współczesnych Nieboczowach. Nieboczowskie panie przygotowały stoiska z lokalnymi specjałami. Imprezę prowadził Marek Szołysek, gawędziarz, autor wielu książek o śląskiej kulturze.
(art)
Kościółek dwa razy przenoszony
Drewniany kościółek z Nieboczów datowany jest na 1416 rok, ale są również informacje, że powstał w 1380 roku. W 1793 roku został powiększony. W XIX wieku należał do parafii w Pogrzebieniu. Później służył samodzielnej parafii Brzezie-Nieboczowy. Z czasem stał się za mały dla rozrastających się Nieboczów. W 1930 roku poświęcono nowy, murowany kościół. Przez kolejne 4 dekady w miejscowości znajdowały się dwa kościółki. Stosunkowo niewielka wspólnota parafialna nie była jednak w stanie utrzymać dwóch świątyń, w tym jednej zabytkowej, więc w 1971 roku drewniany kościół został przeniesiony do Kłokocina, gdzie powstała nowa parafia. Tam stał niemal przez ćwierć wieku. W 1995 roku trafił do Parku w Chorzowie, gdzie stoi do dziś. Od maja do października w każdą niedzielę odbywają się w nim msze święte.
W Nieboczowach gdzie stał kościół, stoi kamienny krzyż, ufundowany w 1877 roku przez rodzinę Błaszczoków. Do dziś stoi tam również stary dąb, który wieki temu został zasadzony przy świątyni. W 2005 roku z inicjatywy sołtysa Łucjana Wendelbergera, w miejscu kościoła umieszczona została informująca o tym tablica.
(art), źródło „Wieś Nieboczowy nie zniknie z naszych serc”,
Barbara Mazurek
Najnowsze komentarze