Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Wieczór z pokładami twórczości

14.10.2014 00:00 red

RYDUŁTOWY 19 września w rydułtowskiej bibliotece odbył się wieczorek poetycki połączony z promocją najnowszego tomiku wierszy grupy poetyckiej Zwrotka.

Tomik został wydany pod tytułem „Kopalnia strof”. - Kopalnia kojarzy się z pokładami. Pokładami myśli i twórczości. Ale nazwa łączy się też z Rydułtowami, miastem górniczym, w którym działa Zwrotka - podkreślali autorzy tomiku.

Historia grupy rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to rydułtowska biblioteka wyszła z inicjatywą przeprowadzenia warsztatów poetycko–literackich pod hasłem: „Nie pisz do szuflady, podziel się swoim spojrzeniem na świat”. Do prowadzenia zajęć zaproszono poetkę Honoratę Sordyl, która została dożywotnim prezesem grupy. - Pod wpływem koleżanek i kolegów ze Zwrotki zaczęłam się zmieniać, pisać trochę inaczej. Wcześniej były to niemal wyłącznie liryki. Teraz moja twórczość jest bardziej różnorodna - podkreśla Honorata Sordyl.

Na przestrzeni lat skład grupy wielokrotnie się zmieniał, jednak jej stałymi członkami są Honorata Sordyl i Andrzej Bizoń, a od roku 2012 do grupy stopniowo dołączyli: Leszek Sobeczko, Adam Marek, Michalina Gałka-Nosiadek, Ewa Wierzbinska-Kloska i Zdzisław Bednarek. - Pomysł wydania tomiku był inicjatywą całego zespołu - mówi dyrektor rydułtowskiej biblioteki, Barbara Laszczyńska. Dodaje, że słowo wstępne napisał poeta Jacek Molęda. W almamachu znalazły się też grafiki Jacka Hajdugi.

„Kopalnia strof” jest gadżetem promocyjnym Rydułtów. Miasto każdego roku wydaje bowiem jakąś książkę. - Ta jest niezwykła. Pięknie łączy się z Rydułtowami. Mam kilka swoich ulubionych wierszy. Szalenie podoba mi się jej strona graficzna książki i znakomity wstęp - zachwala burmistrz Rydułtów, Kornelia Newy.

(mak)

  • Numer: 41 (726)
  • Data wydania: 14.10.14
Czytaj e-gazetę