Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Jancio Wodnik i grzybiarka z topoli

16.09.2014 00:00 red

Międzynarodowy plener rzeźbiarski i festyn ziemniaczany

SKRZYSZÓW Sześcioro rzeźbiarzy wzięło udział w międzynarodowym plenerze, jaki od 9 do 13 września odbywał się przy ośrodku kultury w Skrzyszowie. W ruch poszły piły i szlifierki, spod których z gigantycznych bali topoli powstały m.in. postać Jancia Wodnika, grzybiarki i drwala.

W spotkaniu wzięli udział Bogumiła, Ireneusz i Jakub Canibołowie ze Skrbeńska, Józef Burszczyk z Bełsznicy, Engelbert Weiman z Kargowej w woj. lubuskim i Bernd Winter z Niemiec. Niezwykle widowiskowy proces tworzenia rzeźb mieszkańcy mogli obserwować na żywo, gdyż cały plener usytuowany był pod wiatą w centrum Skrzyszowa. Rzeźbiarze mieli za zadanie ożywić lokalne legendy i zrobić coś charakterystycznego dla regionu. – Moja rzeźba przedstawia Jancio Wodnika, postać, którą zagrał pochodzący z Godowa Franciszek Pieczka – mówi Ireneusz Caniboł. – Żona wyrzeźbiła drwala, bo jak wiadomo miejscowość Skrbeńsko, z której pochodzimy powstała z wycinki drzew. Topola, w której rzeźbimy, to typowe drzewo plenerowe, jest go dosyć dużo i jest tanie. Dodatkowo można rzeźbić w mokrej topoli, gdyż po wyschnięciu drewno nie pęka.

Engelbert Weiman, który ożywił postać grzybiarki w podobnych plenerach bierze udział od blisko 10 lat. – Ten w Skrzyszowie jest bardzo fajny – ocenia. - Ludzie gościnni, bardzo fajny klimat.

Plener rzeźbiarski zorganizował ośrodek kultury w Skrzyszowie, który zapewnił posiłek, a dla przyjezdnych także noclegi. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu unijnego. Rzeźby pozostaną w gminie Godów, gdzie staną w ogólnodostępnych miejscach.

Gotowe rzeźby można było podziwiać podczas festiwalu ziemniaczanego, jaki odbył się 13 września na placu przy ośrodku kultury w Skrzyszowie. Remigiusz Rączka przygotował na tę okazję danie specjalne: kartoflonkę z miętą i kartacze, zaś panie ze skrzyszowskiego zespołu Familijo częstowały plackami ziemniaczanymi, frytkami i żurkiem. Na scenie wystąpiła Ślązaczka Roku 2013 – Ewelina Galwas, a także zespół Happy folk.

(abs)

  • Numer: 37 (722)
  • Data wydania: 16.09.14
Czytaj e-gazetę