środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

12.08.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Przez ile dni choroby zasiłek płaci ZUS a przez ile pracodawca?

Marta L.

Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku, gdy pracownik ukończył 50. rok życia  - łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. W tym przypadku świadczenie za okres choroby jest wypłacane z funduszu pracodawcy. Natomiast od następnego dnia, analogicznie od 34.dnia i 15. dnia choroby, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany z funduszu ZUS.


Niedawno otrzymałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przy składaniu wniosku do ZUS nie dołączyłem świadectwa pracy potwierdzającego 3,5-letni okres zatrudnienia. Kiedy mogę złożyć to dodatkowe świadectwo pracy, które udało mi się zdobyć? Czy spowoduje to wzrost świadczenia?

Robert


Każdy dodatkowy okres ubezpieczenia wpływa na wysokość przysługującej renty z tytułu niezdolności do pracy, ale zwyżka świadcznie w każdym przypadku jest sprawą indywidualną. Za pełny rok okresu składkowego renta podwyższana a jest o 1,3 proc. zwaloryzowanej podstawy jej wymiaru, przy czym okres ten ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy. O tyle wzrasta wartość renty przysługującej osobie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla uprawnionych do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wartość tej podwyżki stanowi odpowiednio 75 proc. Trudno jest jednoznacznie wskazać Czytelnikowi o ile wzrośnie przysługująca renta.

Może Pan w każdej chwili złożyć pozyskane świadectwa pracy celem doliczenia okresu ubezpieczenia. Najkorzystniej dla Pana będzie, jeśli dokona tego czym prędzej. Świadczenia przelicza się bowiem nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. Organ rentowy decyzję ustalającą wysokość świadczenia powinien wydać w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej niezbędnej do tego  okoliczności.

Od 10 marca 2014 r. pobieram emeryturę częściową i jednocześnie kontynuuję pracę.


12 sierpnia ukończę powszechny wiek emerytalny. Czy mogę ubiegać się o zmianę emerytury częściowej na pełną?

Maria


Tak, pod warunkiem, że rozwiąże Pani stosunek pracy. W innym przypadku ZUS odmówi zamiany emerytury częściowej na pełną.


  • Numer: 32 (717)
  • Data wydania: 12.08.14