Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Od sierpnia mam podpisać umowę zlecenie. Chciałbym wiedzieć, czy są z tej umowy opłacane jakieś składki i kto je płaci: ja czy firma?
Arek z Raciborza
Płatnikiem składek za zleceniobiorców jest zleceniodawca, czy firma z którą Pan podpisuje umowę. I to on zgłasza Pana do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA w terminie 7 dni od daty ich powstania, również on wyrejestrowuje Pana z ubezpieczeń, tyle że na formularzu ZUS ZWUA w terminie 7 dni od daty ich ustania. Zleceniodawca ma też obowiązek przekazywania do ZUS za każdy miesiąc imiennego raportu ZUS RCA, czyli rozliczenia składek za zleceniobiorcę, a także potrącanie z dochodów zleceniobiorcy, rozliczanie i płacenie należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy.
Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenie, podlega z tytułu tej umowy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczeniu chorobowemu natomiast podlega dobrowolnie.
Mam 72 lata i jestem na emeryturze. W lipcu zmarła mi żona, czy mogę starać się o część jej renty?
Marcin z Pszowa
Renta rodzinna wynosi dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Może Pan złożyć wniosek o rentę rodzinną i wówczas zostanie podjęta wypłata świadczenia korzystniejszego. Przepisy ustawy emerytalnej przewidują w przypadku zbiegu do dwóch świadczeń możliwość wypłaty tylko jednego świadczenia, wyższego lub wybranego przez osobę zainteresowaną. Wyjątek stanowi zbieg prawa do emerytury i renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. W świetle aktualnych przepisów emerytalno-rentowych nie ma częściowych rent rodzinnych, które mogłyby być wypłacane jako uzupełnienie dochodów w związku ze śmiercią współmałżonki.
Prowadzę firmę. Miesiąc temu zatrudniłem kobietę, która kilka dni po podpisaniu umowy o pracę przyniosła mi zwolnienie lekarskie od ginekologa, a wczoraj urodziła dziecko. Czy zasiłek macierzyński płacę ja, czy ZUS?
Piotr z Rybnika
Czy zasiłki w zakładzie pracy będą wypłacane przez pracodawcę czy ZUS decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada poprzedniego roku. Obowiązek ustalania prawa i wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego mają ci pracodawcy, którzy 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia co najmniej 21 osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
Jeżeli pracodawca nie jest uprawniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, to dokumentację pracownicy niezwłocznie powinien przekazać do ZUS. Do dokumentów pracodawca dołącza zaświadczenie o okresie udzielonego pracownicy urlopu macierzyńskiego oraz zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 o okresach niezdolności do pracy, okresie ubezpieczenia oraz wysokości uzyskanego wynagrodzenia. Należy jednak zaznaczyć, że tak krótkie zatrudnienie i korzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego budzi wątpliwości co do prawidłowości i zasadności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.
Najnowsze komentarze