Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Do kiedy muszę podjąć decyzję do przynależności do OFE? Czy ta moja deklaracja jest nieodwołalną, czy możną ją będzie zmienić i w jaki sposób?
Marta W.
Do 31 lipca 2014 r. członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) mogą zdecydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od tej za lipiec 2014 r. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru tej składki, z czego od 1 lutego br. 2,92 proc. podstawy wymiaru jest odprowadzana przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego OFE, a 4,38 proc. podstawy wymiary jest zapisywane na subkoncie w ZUS. Jeżeli chce Pani, aby składka w wysokości 2,92 proc. była odprowadzana do OFE, powinna Pani dostarczyć do ZUS odpowiedni dokument: „Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartego funduszu emerytalnego”. Oświadczenie oraz obie informacje wymienione w tytule tego oświadczenia są udostępnione w placówkach ZUS oraz na stronach internetowych pue.zus.pl, www.zus.pl/reformaOFE, na stronach Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Nadzoru Finansowego.
Oświadczenie można złożyć bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE, w urzędomatach ZUS, wysyłając je pocztą.
Jeśli chce Pani, by składki nie trafiały do OFE, lecz w 7,3 proc. podstawy wymiaru zapisywane były na subkoncie w ZUS wówczas nie musi Pani nic robić. Począwszy od lipca część składki emerytalnej (7,3 proc.) będzie zapisywana na Pani indywidualnym subkoncie w ZUS.
Decyzję swoją będzie mogła Pani zmienić już w 2016 r. , w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, w trakcie tzw. „okienka transferowego”, a później co cztery lata, czyli w 2020 r, 2024r, itd…w analogicznych miesiącach.
Czy do wniosku o emeryturę z uwzględnieniem lat pracy przepracowanych w Niemczech trzeba dołączyć tłumaczenia zagranicznych dokumentów?
Michał
Nie, dokumenty innego państwa członkowskiego lub państwa umownego nie mogą być odrzucone wyłącznie dlatego, że nie zostały sporządzone w języku urzędowym tego państwa. W przypadku wątpliwości co do autentyczności dokumentów, ZUS może zwrócić się do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o ich weryfikację.
Najnowsze komentarze