Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jestem na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i pobieram zasiłek chorobowy. W połowie sierpnia ukończę wiek emerytalny i chcę złożyć wniosek o emeryturę. W związku z tym mam pytanie: od kiedy ZUS przyzna mi emeryturę, jeżeli wciąż będę pobierał zasiłek chorobowy?
Marian z Raciborza
Zgodnie z ustawą emerytalną ( art. 100 ust.1) prawo do emerytury lub renty przysługuje od dnia, w którym ubezpieczony spełni wszystkie warunki niezbędne do nabycia prawa do tego świadczenia. Ta regulacja dotyczy wszystkich emerytur przyznawanych ubezpieczonym w każdej grupie wiekowej oraz rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.
W przypadku, gdy ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy albo świadczenie rehabilitacyjne, wówczas prawo do emerytury lub renty powstaje z chwilą zaprzestania pobierania tego zasiłku, wynagrodzenia lub świadczenia, zgodnie z zapisami art.100 ust.2 ustawy emerytalnej. Przy czym powyższe odnosi się tylko do emerytur przyznawanych na starych zasadach ( art. 100 ust.3 ustawy emerytalnej).
Do 15. każdego miesiąca przekazujemy do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za pracowników za pośrednictwem internetu. Jak długo powinniśmy przechowywać te dokumenty?
Mieszkanka Wodzisławia
Zgodnie z art. 47 ust 3c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez okres 5 lat od dnia ich przekazania do wskazanej przez ZUS jednostki organizacyjnej ZUS w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego
Tak więc niezależnie od formy, w jakiej powyższe dokumenty zostały przekazane do ZUS, płatnik zobowiązany jest zachować pięcioletni termin ich przechowywania. Pokrywa się on z terminem przedawnienia zobowiązań z tytułu składek. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia kiedy stały się wymagalne. Przy czym termin przedawnienia należności z tytułu składek może zostać wydłużony na skutek jego przerwania lub zawieszenia. W takim przypadku, najlepiej, gdy płatnik składek, pomimo braku obowiązku z aktualnego stanu prawnego, przechowywał dokumenty rozliczeniowe dotyczące okresu zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia do czasu faktycznego upływu terminu przedawnienia należności których dotyczą.
Najnowsze komentarze