Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Mieszkańcy wsparli Oliwię i Pawełka

01.07.2014 00:00 adam

GRABÓWKA, BUKÓW 7749, 52 zł – to plon zbiórki charytatywnej na rzecz Oliwki i Pawełka, dwóch małych mieszkańców gminy Lubomia, potrzebujących medycznej i kosztownej pomocy. Zbiórkę przeprowadzono podczas dwóch festynów zorganizowanych  przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi. Rodzina Oliwii Nalepki zbiera pieniądze na przeszczep płuca. Natomiast Paweł Ternka wymaga rehabilitacji. Pieniądze zostały już przelane na konto.

Gwiazdą festynu charytatywnego w Grabówce był Jacek Silski. Zaprezentowały się m.in. miejscowe mażoretki, Orkiestra Dęta Gminy Lubomia, Gołężanki. Odbył się też koncert „Tyle słońca w całym mieście” złożony z przebojów Ireny Jarockiej. Podczas festynu zlicytowano tort wykonany dla Oliwki i Pawełka. Zwycięzcy licytacji częstowali smakołykiem publiczność. Sponsorom i osobom, które wsparły organizację imprezy wręczono podziękowania i okolicznościowe kubki. Z kolei wraz z GRH Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śl. GOK zorganizował kolejną zorganizował inscenizację walk podczas Bitwy Bukowsko-Olzańskiej. Tak jak rok temu odbyła się w centrum Bukowa na łące udostępnionej przez  Jerzego Janiczka. Członkowie GRH Powstaniec Śląski wraz z kolegami z innych grup rekonstrukcyjnych przygotowali inscenizację ataku niemieckiego Selbstschutzu na stanowiska powstańcze i kontratak powstańców wzmocnionych posiłkami.

Ze względu na stan techniczny toru tym razem inscenizacja odbyła się bez „powstańczej pancerki”. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody oglądało ją sporo widzów – mówi Marek jakubiak, dyrektor GOK Lubomia. Dla uczestników festynu wystąpiły przedszkolaki z Lubomi, śpiewały Syryniczki i Johanki czy zespół Klika Damika.

(tora)


Podczas III Powstania Śląskiego na naszym terenie front ustabilizował się na linii Odry. W nocy z 22 na 23 maja 1921 r. Niemcy skręcili tory na moście w Olzie i zaatakowali powstańców przy użyciu pociągu pancernego. Wdarli się również w linie powstańcze przez most drogowy w Bukowie, który był tylko zasypany kamieniami. Dzięki pomysłowości górników z kopalni Anna został przygotowany z podkładów kolejowych i blachy powstańczy pociąg pancerny. Niemcy zostali wyparci za Odrę a zacięte walki toczyły się w Bukowie – m.in. o cegielnię.

  • Numer: 26 (711)
  • Data wydania: 01.07.14
Czytaj e-gazetę