Marian Chrobok honorowym obywatelem Gorzyc
Emerytowany śpiewak i tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk od lat wspiera kulturalnie Gorzyce
GORZYCE Pochodzący z Gorzyczek Marian Chrobok został honorowym obywatelem gminy Gorzyce. Decyzję w sprawie nadania zaszczytnego miana podjęli jednogłośnie radni 29 maja na sesji rady gminy. Były już członek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk jest trzecim honorowym obywatelem gminy. Wcześniej tytuły otrzymali pianista Wiesław Szlachta i senator Adam Zdziebło.
O uhonorowanie Mariana Chroboka wnioskowali wójt Piotr Oślizło oraz Danuta Parma i Bibianna Dawic, dyrektorki wiejskich domów kultury w Gorzycach i Czyżowicach. Wniosek poparło 49 organizacji społecznych, instytucji i mieszkańców.
Wnioskodawcy podkreślają, że mimo wielu obowiązków Marian Chrobok utrzymuje kontakty z rodzinnymi Gorzyczkami i Gorzycami. Ma tu najbliższą rodzinę, wielu znajomych i przyjaciół. kontaktuje się ze swoją pierwszą szkołą w Gorzyczkach i domami kultury w Czyżowicach i Gorzycach. Został konsultantem artystycznym zespołu „Gorzyczanie”. Za sprawą Mariana Chroboka mieszkańcy gminy mają możliwość uczestniczenia w dorocznym Święcie Śląska w Koszęcinie, gdzie punktem kulminacyjnym jest koncert galowy Zespołu.
(tora)
Marian Chrobok
urodził się w 1961 r. w Gorzyczkach w rodzinie Jana i Bronisławy Chrobok. Ojciec Jan był muzykiem orkiestry wojskowej, matka Bronisława - księgową w gorzyckim Urzędzie Gminy. Zamiłowanie do śpiewu i muzyki Marian Chrobok odziedziczył z domu rodzinnego w Gorzyczkach, po dziadku Franciszku, który grał w orkiestrze w jastrzębskim uzdrowisku - oraz po ojcu Janie. Pierwsze wybitne zdolności śpiewacze wykazywał już w szkole podstawowej. Już wówczas nauczycielka muzyki Dorota Dziewior sugerowała rozwój jego talentu.
Na początku lat 80., z poparciem ówczesnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach Krystyny Okoń Marian Chrobok razem z Wojciechem Pukowcem współtworzyli zespół wokalno-instrumentalny, któremu nadali nazwę „Drops”. Marian Chrobok był wokalistą. Zespół przeniósł się do Wodzisławia Śl. i kontynuował działalność jako zespół rockowy „Ubodzy krewni”. W 1983 roku wygrany konkurs na szczeblu wojewódzkim umożliwił zespołowi występ w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. Zespół zagrał wtedy na koncercie z Lady Pank i TSA. Tam właśnie Marian Chrobok został zauważony i doradzono mu, by kształcił się w kierunku muzycznym. Wkrótce rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalnym i to był początek jego edukacji artystycznej.
Katowicką szkołę ukończył w roku 1987, ale już rok wcześniej, jesienią, profesorka wokalistyki, znając potencjał jego głosu tenorowego zasugerowała, aby odpowiedział na nabór i przystąpił do egzaminów umożliwiających wstąpienie do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Przesłuchania wypadły pomyślnie. Pomimo innych propozycji zawodowych, w tym z Teatru Rozrywki w Chorzowie, i Teatru Śląskiego Marian Chrobok wybrał „Śląsk”. Marian Chrobok przeniósł się na stałe do Koszęcina i rozpoczął swoją przygodę artystyczną ze znanym w Europie i na świecie Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Od roku 1987 do 2013 występował w ZPiT „Śląsk” jako śpiewak w chórze, śpiewak solista, a także tancerz. Od roku 2013 jest pedagogiem i korepetytorem chóru w Zespole.
Najnowsze komentarze