XXII Memoriał im. Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka

13.05.2014 00:00 red

BIEGI

30 kwietnia w Rydułtowach odbył się  tradycyjny memoriał harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej. Przed startem pierwszego biegu sztafetowego pod pomnikiem „Walki i Zwycięstwa” delegacje złożyły kwiaty. Nastąpiło przybliżenie sylwetek Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka, którzy czynnie działali na rzecz ojczyzny zarówno na terenie Rydułtów, jak i całego Śląska i Zaolzia. Obaj zginęli z rąk hitlerowców – Margiciok został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a Hałaczek powieszony podczas publicznej egzekucji zbiorowej w Kocierzu Moszczanickim. - Memoriał pozwala uhonorować harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej, a jednocześnie pokazać siebie jako patriotę. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają do historii, do korzeni. Szukają odpowiedzi na pytania o co i jak walczyli ich poprzednicy, harcerze - mówi Henryk Komarek z hufca ZHP Błękitne Niebo” w Rydułtowach.

Po uroczystości ponad 300 biegaczy wystartowało w biegu ulicznym dla dzieci i młodzieży oraz otwartym biegu kobiet i mężczyzn na dystansie 2,4 km.

W kategorii szkół podstawowych wśród dziewcząt najlepsze był ZSS Radlin, drugie miejsce SP 1 Rydułtowy (I), a trzecie SP 2 Rydułtowy. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął ZSS Radlin, drugie SP Czernica (I), a trzecie SP 2 Rydułtowy.

W kategorii szkół gimnazjalnych wśród dziewcząt pierwsze było G 1 Rydułtowy, drugie G 2 Rydułtowy (I), trzecie G Lyski. Wśród chłopców najlepsze było G 2 Rydułtowy (I), drugą pozycję zdobyło G Jejkowice, a trzecie G 1 Rydułtowy (I).

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wśród dziewcząt najlepsze okazał się ZSP 1 Rydułtowy, drugą pozycję zajęło I LO Rybnik, a trzeci ZSE-U Rybnik. W gronie chłopców pierwsze miejsce zdobył ZST Rybnik, ZSZ Izby Rzemieslniczej Rybnik, a trzecie 3 ZSP 1 Rydułtowy.

W kategorii „open” (mężczyźni 2,4 km) najlepszy był Oktawiusz Ziarkiewicz z Rybnika, drugi Marek Kotas Marek z I LO w Rybniku, a trzeci Grzegorz Studnik z ZSZ Izby Rzemieślniczej w Rybniku.