Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

13.05.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Osoba zatrudniona od kilku miesięcy na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od czerwca pracownik ten chce także zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Czy zleceniodawca może odmówić zgłoszenia jej do tego ubezpieczenia?

Nie. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią, co w opisanym przypadku ma miejsce, iż osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnym. Obowiązkowe jest dla tej osoby także ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolny charakter dla zleceniobiorcy ma jedynie ubezpieczenie chorobowe. Jeśli zatem zleceniobiorca, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, złoży płatnikowi składek pisemne oświadczenie, w którym wyrazi wolę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, to zleceniodawca zobowiązany jest zgłosić go do tego ubezpieczenia w ZUS.

Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Przy czym objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku wówczas, gdy zgłoszenie zleceniobiorcy do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania.

Zleceniobiorca, o którym mowa w pytaniu, z tytułu wykonywania umowy zlecenia jest już zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń. W celu zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego należy:

- wyrejestrować go z obowiązkowych ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, z datą np. od 1 czerwca 2014 r., a następnie

- zgłosić go do ww. ubezpieczeń oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na formularzu ZUS ZUA, wpisując jako datę zgłoszenia 1 czerwca 2014 r. Taki tryb postępowania wynika z art. 36 ust.14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


W czerwcu skończę 62 lata. Do emerytury jeszcze trochę mi zostało. Chciałbym złożyć deklarację w ZUS o pozostanie w OFE, ale słyszałem, że nie mogę. Czy to prawda?

Czytelnik z Radlina


Możliwość decydowania o odprowadzaniu części składki emerytalnej do OFE nie przysługuje każdemu. Związane jest to z tzw. mechanizmem suwaka bezpieczeństwa, który został wprowadzony przez nowe przepisy. Według tego mechanizmu, środki zgromadzone przez przyszłego emeryta w OFE będą stopniowo przenoszone do ZUS na dziesięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W tym czasie również składki danej osoby, które płynęły wcześnie do OFE, przestają tam trafiać i zostaną w ZUS. Środki te będą zapisane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego. Oznacza to, że w chwili przejścia na emeryturę, wszystkie Pana oszczędności będą znajdowały się w ZUS, niezależnie od wyboru Czytelnika. Tak więc osoba, która po 31 lipca 2014 r., wchodzi w okres 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, i tak automatycznie trafi do ZUS. Tym samym jej wybór pozostania w OFE nie będzie respektowany. Oczywiście wiek emerytalny jest różny dla poszczególnych osób. Jest on obecnie uzależniony od roku urodzenia i płci.


 

  • Numer: 19 (704)
  • Data wydania: 13.05.14