Auto na wiosnę: Przychodzi pani do mechanika...
Z poszukiwaniem mechanika samochodowego jest jak z wyborem dobrego lekarza. Musi być zaufany i skuteczny. Najlepiej oczywiście mieć męża, lub kogoś w rodzinie, kto zna się na sztuce naprawy aut i sam potrafi doprowadzić je do stanu używalności. Ale przecież nie każdej z nas jest to dane.
Przedstawiamy kilka porad - okiem kobiet. I nie będzie tu nic na temat aparycji mechanika.
1 Wybór warsztatu samochodowego zupełnie „w ciemno” nie jest najlepszym pomysłem. Zrób rozeznanie. Popytaj rodzinę i znajomych. Poszukaj informacji o konkretnym punkcie np. na forach internetowych. Ale w tym wypadku stosuj „filtry”. Sprawdź, czy komentarze są wystawiane w różnych odstępach czasu. Niestety bywa, że (prawdopodobnie) nieuczciwa konkurencja wpisuje po kilka negatywnych opinii w jeden dzień. Albo co gorsza sam właściciel warsztatu pisze o sobie w samych superlatywach. Zwracaj więc szczególnie uwagę na chłodne i rzeczowe komentarze. Nimi się kieruj.
2 Najwygodniej znaleźć warsztat samochodowy blisko domu. Szczególnie, gdy samochód trzeba doholować do mechanika. Nie musisz wtedy nikogo prosić, żeby wiózł cię specjalnie po odbiór wozu.
3 Dokonaj wizji lokalnej. Oceń warunki, w jakich pracują mechanicy. Rzecz jasna nie chodzi o to, by w warsztacie było sterylnie jak na sali operacyjnej. Ale takie szczegóły jak zabezpieczenia wnętrza samochodu folią są ważne, bo pomagają chronić przed zabrudzeniami. Przyjrzyj się też, jakie samochody stoją na parkingu. Jeśli również luksusowe marki, możesz wnioskować, że obsługa stara się sprostać wysokim oczekiwaniom klientów, bo właściciele takich samochodów są wymagający. Bądź też realistą. Często jakość usług idzie w parze z ceną. Nie myśl, że za grosze otrzymasz niezniszczalne części i nad twoim wozem będzie pracował sztab ludzi.
4 Protokół, czyli dokument aktualnego stanu pojazdu z jego usterkami oraz elementami i zespołami, które wymagają naprawy, powinien być normą. Ale nie oszukujmy się. Nie jest. Najczęściej wszystko odbywa się na słowo. To znaczy mechanik informuje, co uległo awarii i co trzeba wymienić. Zawsze jednak żądaj określenia szczegółowych kosztów naprawy.
5 Zaznacz, że wszelkie dodatkowe prace muszą być z tobą wcześniej konsultowane. W tym celu zostaw swój numer telefonu. Żeby nie okazało się później, że zamiast 500 zł masz do zapłacenia 1200 zł, bo „trzeba było jeszcze to i to”. Powszechną praktyką jest bowiem „wciskanie” klientowi usług, które niekoniecznie są w danej chwili potrzebne. Zabieraj ze sobą książeczkę z wpisem kiedy były wymieniane filtry, olej, rozrząd itp. Masz czarno na białym, że usługa będzie konieczna dopiero za jakiś czas.
6 Pytaj o czas naprawy. Konkretny. Mechanik podejmując się naprawy powinien ci go określić. Pilnuj tego terminu. Możesz nawet zadzwonić przed wskazanym terminem i zapytać, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Żeby nie okazało się że przez większość czasu samochód po prostu stał w warsztacie i nic się z nim nie działo, a naprawa zaczęła się w ostatniej chwili.
7 Na koniec najcenniejsza rada. Nieważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną. Jeśli kompletnie nie znasz się na mechanice samochodowej i mylisz podstawowe pojęcia, poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto wie o tej dziedzinie nieco więcej. Niech ta osoba wybierze się z tobą do warsztatu i pełni rolę twojego eksperta.
abs, mas
Najnowsze komentarze