Ekoserwis: To budynek przyszłości
Przy Ligockiej działa juz drugi budynek, który funkcjonuje przy minimalnym zużyciu energii. 28 lutego otwarto tu tzw. budynek pasywny.
W oddanym do użytkowania budynku do zasilania w energię zastosowano zarówno odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła) jak również szereg rozwiązań pozwalających na optymalne wykorzystanie pozyskanej energii (system zarządzani energią kontrolujący temperaturę w poszczególnych segmentach budynku, system ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT, wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz automatyczne żaluzje fasadowe z czujnikami nasłonecznienia i wiatru). Powyższe technologie wraz z zastosowaną izolacją termiczną sprawiają, iż zużycie energii potrzebne do ogrzewania pomieszczeń to zaledwie 15kWh/m2/rocznie. Co ważne, z uwagi na stale rozwijane technologie oraz większa konkurencję na rynku, koszt wykonania budynku którego powierzchnia wynosi 8.100 m2 to 3.700 zł/m2, natomiast koszt podobnego budynku, oddanego do użytkowania przez Park Naukowo Technologiczny 5 lat temu, przekraczał 4.000 zł/m2.
Wojewódzki Fundusz widząc potrzebę budowy obiektów w standardzie budynków o niemal zerowym zużyciu energii, oferuje od ubiegłego roku dla jednostek sektora finansów publicznych możliwość ubiegania się o dofinansowanie do budowy tego typu obiektów. W ramach wsparcia przewidziano udzielanie dotacji na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej oraz pożyczkę na pozostały zakres zadania. W bieżącym roku wnioski o dofinansowanie składane przez jednostki sektora finansów publicznych są przyjmowane w naborze ciągłym trwającym do 31 października 2014 roku.
Uroczystego otwarcia budynku dokonał Prezes Parku Naukowo Technologicznego Pan Roman Trzaskalik przy współudziale zaproszonych na uroczystość gości, wśród których znaleźli się m.in.: Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Adam Zdziebło – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Gabriela Lenartowicz – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Leszek Piechota – Senator RP, Andrzej Gościniak - Przewodniczący Sejmiku, Arkadiusz Chęciński – Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.
To nie pierwsze próby zaoszczędzenie energii. Przy ulicy Ligockiej, od czterech lat funkcjonuje również tzw. budynek niskoenergetyczny. Dzięki zaawansowanym technologiom, w budynku o powierzchni 2404 metrów kw. roczne zużycie energii nie przekracza 32 kWh na metr kw. – Obecnie budynki, które buduje się w Polsce zużywają około 120 kWh na metr kw. rocznie – mówi Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Budynek w wielu miejscach przeszklony co pozwala pozyskać możliwie największa ilość światła dziennego. Pompa ciepła wykorzystuje ciepło z gruntu. System stropów grzewczo-chłodzących wykorzystuje zdolności akumulacyjne płyt żelbetowych oraz zatopionych w nich rur z wodą chłodzącą lub grzejną. System ten latem absorbuje nadmiar ciepła zimą go zaś izoluje, unikając jego niepotrzebnych strat. Wentylacja mechaniczna posiada system odzyskiwania ciepła. W okresie grzewczym odzyskuje 75 proc. energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Latem, agregat wody lodowej schładza powietrze czerpane z zewnątrz.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił trzy lata lata temu pierwszy w skali kraju i pilotażowy jak dotąd projekt wspierania budowy energooszczędnych budynków jednorodzinnych. – Chcemy aby ta idea dotarła do mieszkańców, do konsumentów tej energii cieplnej. W tym roku uruchomiliśmy kolejny etap tego wsparcia, to są pożyczki oprocentowane w zasadzie poniżej poziomu inflacji więc koszt tego pieniądza w czasie jest zerowy – mówi Gabriela Lenartowicz.
(eco)
Najnowsze komentarze