Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

11.02.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam dwóch pracowników. Ze względu na trudną sytuację finansową działalność tę chciałbym zawiesić, a w tym czasie pracownikom udzieliłbym urlopu bezpłatnego. Czy mogę tak zrobić?

Przedsiębiorca z Wodzisławia

Niestety, nie. Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej mają jedynie ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zawieszenie jest możliwe na ściśle określony czas. Może trwać od jednego miesiąca do dwóch lat. W czasie takiej przerwy nie wolno wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, że zawieszenie wykonywania działalności oraz jej wznowienie następuje na jego wniosek. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis do informacji o zawieszeniu wykonywania działalności, nie wcześniej jednak niż w dniu złożenia wniosku (np. jeżeli wniosek składany jest 15 lipca, to nie może dotyczyć okresu od 1 lipca). Natomiast w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie działalności wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie do dnia poprzedzającego dzień wznowienia działalności.


Jestem zatrudniona na stałe w dwóch firmach. Teraz mam urlop macierzyński. Na jakich zasadach mogę skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego?

Mama Amelki

Gdy pracownica jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy, jej uprawnienia pracownicze są ustalane odrębnie i każdego pracodawcy. Oznacza to, że po wykorzystaniu obligatoryjnego urlopu macierzyńskiego, pracownica może skorzystać z prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego zarówno u wszystkich pracodawców, jak i tylko u jednego z nich. Jednak warunkiem, aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego u danego pracodawcy jest uprzednie wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym ustawowym wymiarze u tego pracodawcy. Rezygnacja z prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego u danego pracodawcy wiąże się z utratą prawa do urlopu rodzicielskiego i zasiłku macierzyńskiego u tego pracodawcy.


Chciałam się dowiedzieć, jakie składki odprowadzane są z umowy zlecenia. Od kilkunastu miesięcy poszukiwałam pracy, wreszcie dostałam propozycję podjęcia zatrudnienia, ale w ramach umowy zlecenia. Będzie to moja na razie jedyna praca. Jakie składki będzie opłacała za mnie firma?

Anna K.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla zleceniobiorcy jest dobrowolne. Zleceniobiorca obowiązkowo podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu z umowy zlecenia nie podlegają uczniowie i studenci do ukończenia 26 lat.


  • Numer: 6 (691)
  • Data wydania: 11.02.14