Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Kącik ZUS

17.12.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Znajomy, który ma firmę, założył sobie profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Czy ja, jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej, też mogę mieć takie konto w ZUS?

Tomasz z Rybnika

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) może zalogować się każda osoba ubezpieczona, która ma ukończone 18 lat. Rejestracja na PUE przebiega dwuetapowo. Najpierw należy zarejestrować konto na pue.zus.pl,  a na końcu tego etapu dostanie pan potwierdzenie założenia konta oraz login (unikalny numer identyfikacyjny). Drugim etapem rejestracji jest potwierdzenie tożsamości. Należy zgłosić się z dokumentem tożsamości do najbliższej jednostki ZUS. Od razu od tego potwierdzenia będzie pan miał pełny dostęp do funkcjonalności PUE.

Krok po kroku do rejestracji na PUE.

1. Wchodzimy na stronę www.pue.zus.pl., po lewej stronie widzimy witrynę LOGOWANIE, klikamy Zarejestruj profil. Wyświetli się strona z regulaminem portalu, który należy uważnie przeczytać.

2. Aby założyć konto, trzeba zaakceptować regulamin i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Po zaakceptowaniu przechodzimy na stronę, w której wybieramy sposób rejestracji. Jeśli posiadamy certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP, to możesz za pomocą certyfikatu lub podpisu ePUAP zarejestrować i zaufać (uwierzytelnić) konto.

Jeśli tego nie posiadamy, zarejestruj profil niezaufany. Otworzy się strona z formularzem rejestracyjnym. Wypełnić pola, tj. imię, nazwisko, PESEL, rodzaj i inr dokumentu tożsamości, adres e-mail, hasło oraz przepisz kod z obrazka. Przy każdym z pól jest informacja, w jaki sposób wpisać dane. Po uzupełnieniu niezbędnych pól kliknij Zarejestruj profil.

3. Ostatni etap to potwierdzenie założenia konta oraz wygenerowanie dla Ciebie jako nowego użytkownika osobistego numeru identyfikacyjnego (loginu PUE), za pomocą którego możesz rejestrować się do systemu. Login PUE zostanie wysłany na adres e-mail, który podałeś w formularzu rejestracyjnym.

4. Aby mieć pełny dostęp do konta – udaj się do jednostki ZUS i potwierdź swoją tożsamość. Masz na to 7 dni od rejestracji wniosku.

Po poprawnej rejestracji i potwierdzeniu swojego profilu w ZUS możesz w pełni korzystać z PUE. M.in. sprawdzać czy pracodawca odprowadził za ciebie składki w odpowiedniej wysokości i terminie, czy zgłosiłeś członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, a także sprawdzić wysokość swojej przyszłej, hipotetycznej, emerytury.


Mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Przez jaki czas budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia społeczne za te osoby?

Czytelniczka z Raciborza

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu emerytalnemu: jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczenia; od dnia określonego w oświadczeniu jako dzień rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie wcześniej jednak nić od dnia złożenia oświadczenia do dnia wskazanego w oświadczeniu jako dzień zakończenia opieki. Okres finansowania składek z dotacji budżetu państwa jest nierozerwalnie związany z wiekiem dziecka, nad którym sprawowana jest opieka i wynosi: do 3 lat i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia; do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia, w  przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Osoba opiekująca się dzieckiem może korzystać z przysługującego jej uprawnienia w całości lub nie więcej niż w 4 częściach, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko ww. wieku.

Prawo do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowumi (lub tylko emerytalnymi) z racji sprawowania opieki nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z rodziców. Drugi rodzić nie może z tego tytułu równocześnie być objęty tymi ubezpieczeniami, ani nie może podlegać im z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym.


 

  • Numer: 51/52 (683/684)
  • Data wydania: 17.12.13