środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Zdrowy tryb życia

03.12.2013 00:00 red

Hamburgery są pyszne. A zwłaszcza przyrządzone w domu. Tak, to też możemy sami zrobić, chociaż może nie będą wyglądały jak z baru szybkiej obsługi to na pewno będą zdrowsze i smaczne. Bo cóż to za filozofia usmażyć wołowinę, włożyć ją do bułki z sałatą czy innymi dodatkami i uzupełnić sosem na bazie jogurtu naturalnego. Unikamy wówczas barwników, konserwantów, ulepszaczy, tłuszczu i dużej ilości soli. Słodycze w nagrodę też nie są szkodliwe. Byle w kontrolowanych ilościach.

Dobre nawyki zaowocują dobrym samopoczuciem i zdrowiem wszystkich członków rodziny. A małe grzeszki..., któż ich nie popełnia? Dobrze, żeby tylko nie za często. Na okres jesienny proponujemy również relaks i inne zabiegi upiększające, które poprawią nie tylko wygląd, ale także nastrój.

Problem z wagą mają nie tylko dorośli

Problem nadwagi coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba uczniów zmagających się z nadmiernymi kilogramami. W wielu przypadkach pomocna okazuję się dopiero konsultacja u dietetyka.

- Niestety bywa, że rodzice bagatelizują nadwagę u swoich pociech lub w ogóle nie zauważają problemu. Nie przykładają też należytej uwagi do tego, w jaki sposób odżywiają się ich dzieci poza domem,  np. w szkole lub nie są świadomi zasad, zgodnie z którymi należy komponować menu dla całej rodziny – mówi Małgorzata Kucharczyk z salonu Naturhouse z Wodzisławia. Równie ważnym aspektem jest mało aktywny sposób spędzania wolnego czasu,  zwłaszcza  przez młodzież, która zamiast sportu wybiera gry komputerowe lub siedzenie przed telewizorem z paczką chipsów lub pizzą.

Nadwaga to nie tylko złe samopoczucie, apatia i brak akceptacji ze strony rówieśników. Wraz ze wzrostem kilogramów zmniejsza się zainteresowanie sportem, dziecko szybciej się męczy i odstaje pod względem sprawności fizycznej od reszty rówieśników. Co więcej, dodatkowe kilogramy zaburzają funkcjonowanie całego organizmu. U pulchniejszych nastolatków mogą pojawić się dodatkowe problemy z cerą, nadmierna potliwość, a nawet cukrzyca typu II, choroby układu pokarmowego czy schorzenia kręgosłupa.

Młody organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju regularnych posiłków bogatych we wszystkie składniki odżywcze. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się chude mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Niezbędne dla kości wapń i witaminę D znajdziemy w mleku oraz jego fermentowanych produktach (jogurty, kefiry) i serach. Dla pracy mózgu potrzebne są z kolei magnez i witamina E, których źródłem są orzechy czy gorzka czekolada. Energię dostarczają produkty zbożowe, razowe pieczywo, razowe makarony, płatki owsiane i otręby bogate w węglowodany – dodaje dietetyk Monika Wita.

Niezbędne są oczywiście owoce, warzywa lub orzechy, mogące zastąpić słodycze. Zadbajmy również o to, aby dziecko dostało do szkoły drugie śniadanie, np. kanapkę i wodę mineralną – wówczas chętniej zrezygnuje z pustych kalorii w postaci batonów czy chipsów. Dajmy dzieciom dobry przykład uprawiania różnych form ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu. Kiedy rodzice się ruszają, a wspólne wyjście w weekend na rowery jest normą, dziecko przejmuje te nawyki.

Naturalne modelowanie sylwetki prosto z Egiptu w salonie Organique

Na pewno wielu z Państwa widziało już mumię. Postać w całości szczelnie owiniętą bandażami nasączonymi olejkami w celu jak najdłuższego zachowania naturalnego wyglądu. Taka metoda została włączona do zabiegów kosmetycznych i okazała się skuteczna w zachowaniu szczupłej sylwetki i elastycznej skóry. Ägyptos – bo o tym zabiegu mowa – to w pełni naturalny i bezpieczny sposób odtoksycznienia i ujędrnienia ciała. Zabiegi Ägyptos stanowią doskonałe uzupełnienie wszelkich kuracji odchudzających. Działają na skórę jak maska upiększająco-odmładzająca. Podczas zabiegu ciało zawijane jest w specjalny sposób bandażami, nasączonymi w roztworze zawierającym glinki, sole oraz cenne minerały z Morza Martwego. Bandaże działają jak swoisty kompres wspomagający usuwanie z organizmu toksyn i szkodliwych substancji przemiany materii, wpływają na ujędrnienie ciała, wygładzenie i wyszczuplenie, przy tym uelastyczniając skórę.

Wystarczy kilka zabiegów – mówi Pani Żaneta Radecka, właścicielka salonu – oraz stosowanie się do naszych zaleceń po kuracji, aby efekt wyszczuplenia i ujędrnienia utrzymał się jak najdłużej.

Jest to rewolucyjny sposób błyskawicznego odchudzania, ujędrnienia brzucha, pośladków i ramion, redukcji rozstępów i blizn, ujędrnienia skóry po przebytej ciąży i utracie wagi. Zabieg ten powoduje średnio utratę od 25 do 50 cm w obwodach ciała podczas pierwszego zabiegu.

Ponadto salon Organique w Wodzisławiu Śl. na ul. Zamkowej zaprasza na inne zabiegi pielęgnacyjne ciała i twarzy, masaże, trwałą depilację i elektrostymulację, które spowodują przywrócenie skórze młodego i wypoczętego wyglądu a do tego pomogą się zrelaksować.

Ryba wędzona dla odmiany

Rodzaj ryby, sposób przyrządzenia oraz świeżość to niewątpliwie cechy, na które musimy zwrócić uwagę przy ich wyborze. Jednak dla miłej odmiany warto włączyć do jadłospisu także ryby wędzone. Może niekoniecznie z uwagi na wolory odżywcze, bo tych w rybach wędzonych jest mniej, ale na pewno ze względu na smak. Najczęściej w sklepach znajduje się wędzonego dorsza, makrelę, łososia, pstrąga, węgorza, czy halibuta. My staramy się rozszerzać ten asortyment przez

wprowadzanie niecodziennych ryb typu: karmazyn, sum afrykański, nototenia, brama, brotola – mówi Marek Brzoza menager sklepu „Ale rybka” w Wodzisławiu Śl. Ryba uwędzona częściowo traci zawarte w niej witaminy i minerały, jednak gdy wędzenie odbywa się w możliwie naturalnych warunkach nie naraża jej na dodatkowe wchłanianie szkodliwych substancji chemicznych. Pan Marek przybliża nam proces wędzenia stosowanego w ich wędzarni: ryby można wędzić na dwa sposoby: tzn na ciepło i na zimno. Różnią się one temperaturą wędzenia, gdyż na ciepło wędzi się przy 90°C zaś na zimno w temperaturze ok. 30°C, a proces ten trwa nawet 70h. Do wędzenia nadają się zarówno ryby tłuste, które wchłaniają z dymu więcej aromatu i smaku, jak i chude, przy których trzeba uważać, aby ich nie przesuszyć. Rybę wędzimy w całości (usuwając oczy i skrzela), w dzwonkach lub filetach (ze skórą). Świeżą rybę należy wypatroszyć i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnym etapem jest moczenie w solance. Najbardziej powszechna receptura na solankę zawiera wodę, sól i cukier w różnych proporcjach oraz odpowiednie zioła. Gorące ryby serwowane zaraz po uwędzeniu są najsmaczniejsze. Jeśli jednak chcemy zachować je na później, należy zadbać, aby dobrze przestygły w przewiewnym miejscu, po czym przechowywać je zawinięte w pergamin.

Do wędzenia używa się drewna bez kory z drzew liściastych - dębu, grabu, buku, a także drewna drzew owocowych (śliwy, jabłonie i grusze). Rodzaj drewna ma wpływ na kolor i smak – tłumaczy Pan Marek.

Zapraszamy do spróbowania nowych gatunków ryb wędzonych oraz oczywiście ryb świeżych, a także w każdą środę sushi z łososia, w piątki świeżego tatara z łososia oraz własnych kotletów z morszczuka bardzo wysokiej jakości.  Do ryb proponujemy świeże sałatki i surówki, które także można nabyć w naszych sklepach w Wodzisławiu i Jastrzębiu-Zdroju – zachęca Marek Brzoza.

  • Numer: 49 (682)
  • Data wydania: 03.12.13