Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Przewodnik w słuchawce opowie o mieście

29.10.2013 00:00 red

Spacerujemy po wodzisławskiej starówce z nowoczesnym audioprzewodnikiem z wbudowanym GPS

WODZISŁAW Wygląda jak duży smartfon albo mały tablet. Jest czarny, lekki, ma kilka przycisków, ekran. W zestawie posiada jeszcze słuchawki i smycz, umożliwiającą zawieszenie go na szyi. I ma wbudowany GPS, czyli system nawigacji satelitarnej. To audioprzewodnik. Dziesięć takich urządzeń od niedawna jest na wyposażeniu Punktu Informacji Turystycznej w Wodzisławiu. Jeden mieliśmy okazję przetestować. Urządzenie ma wgraną jedną trasę - spacer po wodzisławskiej starówce. Rozpoczyna się w muzeum, tam, gdzie mieści się punkt IT. Włączamy i po chwili w słuchawkach słyszymy męski głos. Na początek kilka wskazówek technicznych dotyczących obsługi i w drogę. Zgodnie ze słowami przewodnika odchodzimy kilka kroków od muzeum, stajemy twarzą do budynku i słuchamy ciekawostek dotyczących twórców, architektury, itd. Potem kierujemy się w stronę rynku. Komendy dotyczące przemieszczania się po trasie są proste, np. „idź wzdłuż kamienic”, „zbliżasz się do skrzyżowania, skręć w prawo”. Sukcesywnie na ekranie wyświetlane są zdjęcia pomagające orientować się w terenie, gdyby wskazówki słowne były dla kogoś nieczytelne. Opowieść jest ciekawa, nie przeładowana faktami, ani datami. Ponieważ urządzenie ma GPS, dokładnie lokalizuje nasze położenie i w odpowiednim czasie odbiera właściwe fragmenty opowieści. Raz zdarzyło się nam zboczyć ze szlaku i usłyszeliśmy komunikat, że oddaliliśmy się 30 metrów od trasy. Cały spacer zajmuje około pół godziny i kończy się w muzeum.

Trasę opracował Michał Sobala z Biura Strategii i Promocji Urzędu Miasta Wodzisławia. Weryfikowali ją m.in. pracownicy muzeum czy Izabela Halfar, prowadząca punkt Informacji Turystycznej. Całość przygotowała krakowska firma Audio Tour. W terenie urządzenia sprawdzali m.in. członkowie Stowarzyszenia Baszta, którzy jako gwardziści miejscy pełnią rolę przewodników.

Lada dzień każdy chętny będzie mógł wyruszyć z nim w teren. Jak mówi Izabela Halfar audioprzewodniki muszą być wpierw ubezpieczone przez urząd miasta. Konieczne jest również opracowanie warunków wypożyczenia. W grę wchodzą kaucja w wysokości 50 - 100 zł oraz udostępnienie dowodu tożsamości do zeskanowania. Regulamin opracowuje Subregion Zachodni dla wszystkich miast i gmin, w których mają być audioprzewodniki. W powiecie wodzisławskim są to jeszcze Radlin, Gorzyce, Pszów, a w okolicy m.in. Racibórz, Rybnik.

Audioprzewodniki są częścią Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej realizowanego przez województwo śląskie. To pilotażowe w skali kraju przedsięwzięcie turystyczne. - Bardzo mało miast w Polsce ma taki audioprzewodnik, dlatego cieszymy się, że jesteśmy w gronie wybranych - mówi Izabela Halfar.

Audioprzewodnikom można wgrać dodatkowe trasy. O ile będą pieniądze na ich opracowanie.

(tora)

  • Numer: 44 (677)
  • Data wydania: 29.10.13