środa, 31 lipca 2024

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Muzeum z zębem mamuta

23.07.2013 00:00 red

Niewiele wiejskich miejscowości w regionie, a pewnie i w całym kraju może pochwalić się muzeum. W tym gronie znajduje się Syrynia.

Muzeum a właściwie Izba Pamięci Regionalnej mieści się w miejscowej szkole i jest prawdziwym ewenementem na skalę regionu. A to dlatego że liczy kilka tysięcy eksponatów. Wśród nich prawdziwą osobliwością jest ząb mamuta.

Muzeum powstało w latach 70-tych ubiegłego wieku z inicjatywy nauczycielki historii i języka polskiego Ireny Musioł. W 2011 roku zyskało nowy blask. Zwiedzającym ukazuje jak się dawniej żyło, uczyło, pracowało i spędzało wolny czas. – Muzeum zostało tak zaaranżowane, że pokazuje życie od urodzenia do śmierci Górnoślązaka – wyjaśnia Sabina Kuśka, nauczycielka historii i opiekunka izby.

Zobacz jak żyli przodkowie

Zwiedzający mają do dyspozycji ekspozycję, przedstawiającą dawną klasę, w której znajdują się dwie stare ławki, nauczycielska katedra, tabliczki, rysiki, pióra i kałamarze. Następnie mogą obejrzeć jak się dawniej odpoczywało, tzw. izbę mieszkalną z wyposażeniem. – Pokazujemy uczniom co robili ludzie w wolnym czasie, kiedy nie było komórek, komputerów, a elektryczność była jeszcze rzadkością. Niektórzy przeżywają szok – mówi pani Sabina. Kolejny etap zwiedzania to profesje/życie ludzi. Ekspozycja ukazuje narzędzia pracy. Wyróżniają się cepy, żarna, wrzeciona. Jest też ręczna pralka, przez niektórych uczniów mylona z maselnicą, służącą do wyrobu masła (maselnice muzeum też posiada w swoich zbiorach). Są górnicze lampy, a nawet stare sprzęty do produkcji papierosów. Nie brakuje też części wojskowej, w której zgromadzono pamiątki po powstańcach śląskich oraz pamiątki z okresu II wojny światowej. Zwiedzanie kończy się w części muzeum poświęconej religii. Tutaj można obejrzeć m.in. fisharmonię, której dźwięki towarzyszyły mieszkańcom Syryni, chodzącym do starego drewnianego kościoła św. Michała Archanioła.

Ząb mamuta z Bukowa

Prawdziwą gratką jest najnowszy nabytek muzeum – ząb mamuta włochatego. Został ofiarowany placówce przez prywatną osobę. Kilka lat temu odnaleziono go na terenie dawnego Kamienia, gdzie obecnie znajduje się polder Buków. Chociaż nie został datowany, to na pewno ma co najmniej kilkadziesiąt tysięcy lat. Trzonowiec mamuta ma niewiarygodne wymiary i uzmysławia oglądającemu jak potężne były to zwierzęta.

(art)

  • Numer: 30 (663)
  • Data wydania: 23.07.13