Wielikąt – ostoja ptactwa o znaczeniu dla całej Europy
Na terenie gminy Lubomia znajduje się unikatowy w skali kraju kompleks przyrodniczo-krajobrazowy Wielikąt. Obejmuje on ponad 20 stawów hodowlanych Gospodarstwa Rybackiego „Wielikąt”, zasilanych z potoków Syrynka i Lubomka.
Ważne miejsce dla całej Europy
Dzięki uwarunkowaniom naturalnym Wielikąt to jedna z najważniejszych ostoi ptactwa wodno-błotnego w południowej Polsce. W 2004 roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków ogłosiło kompleks wraz z przylegającym do niego lasem ostoją ptaków o międzynarodowej randze zwaną „Stawy Wielikąt i Las Tworkowski”. – Udokumentowana liczebność ptaków lęgowych i przelotnych na tym terenie potwierdza znaczenie kompleksu dla ornitofauny w skali kraju a nawet całej Unii Europejskiej – pisze w swoim opracowaniu Dariusz Szyra, przyrodnik badający stan awifauny na Wielikącie. W 2008r. rozporządzeniem ministra środowiska ostoja ta została włączona do obszarów specjalnej ochrony ptaków (Europejskiej Sieci Ekologicznej) Natura 2000.
Przystanek na szlaku ptasich wędrówek
Na Wielikącie badacze stwierdzili stanowiska lęgowe kilkuset gatunków ptaków, w tym tak rzadkich jak bączek, podgorzałka (oba gatunki są zagrożone wyginięciem), bielik czy kaczka hełmiatka. Wielikąt pełni też ważną funkcję jako miejsce odpoczynku ptaków w okresie przelotów i koczowania polęgowego, takich jak kormoran mały, sęp płowy, gęś mała i wielu innych rzadkich gatunków. – W okresie wędrówek skupia się tu do 10 tysięcy ptaków, które znajdują na Wielikącie dogodne warunki do odpoczynku i żerowania – opisuje walory tego niesamowitego miejsca Dariusz Szyra.
(art)
Pisząc materiał opierałem się na publikacji „Awifauna wodno-błotna stawów Wielikąt – stan aktualny oraz zmiany liczebności” autorstwa Dariusza Szyry.
Najnowsze komentarze