Miasto darmowego internetu
Wodzisław ma szansę stać się pierwszym miastem w Polsce, w którym na całym obszarze będzie dostępny darmowy internet
Pomiary wykonane po wybudowaniu w Wodzisławiu szerokopasmowego internetu wykazały, że sieć obejmuje swoim zasięgiem 85 procent powierzchni miasta. Odliczając lasy, grunty orne czy nieużytki okazało się, że internet może objąć cały zamieszkały teren. Aby z sieci można było korzystać, należy wybudować w mieście 50 anten rozprowadzających sygnał. Koszt jednego urządzenia sięga 5 tys. zł. W tym roku mają być zainstalowane pierwsze anteny.
W mieście działa już osiem stref darmowego internetu
Od 1 maja w mieście działa osiem stref darmowego Internetu. Prócz nich czynnych jest sześć nowych pracowni komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu. W pracowniach w bibliotece głównej oraz na osiedlu XXX-lecia zamontowano osprzęt umożliwiający korzystanie z komputera osobom z niedowładem rąk. Są to specjalnej konstrukcji myszki i nakładki na klawiatury. Zaś we wszystkich sześciu pracowniach komputery dostosowane są do potrzeb osób niedowidzących. – Rozproszenie urządzeń gwarantuje dostęp do darmowego internetu w określonych punktach mieszkańcom wszystkich dzielnic – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Barbara Chrobok. – Docelowo jednak planujemy zwiększyć zasięg darmowego internetu. Prezydent Kieca uważa, że miasto powinno korzystać z wybudowanej sieci WiMAX i dostarczać, w miarę możliwości, usługę socjalnego internetu na większości zamieszkałych terenach. Wtedy Wodzisław będzie miastem darmowego internetu tzw. socjalnego. Uzyskaliśmy już w tym zakresie zgodę instytucji wdrażającej – dodaje rzeczniczka.
Ankieta do mieszkańców
Ostatnie pomiary wykazały, że siecią objętych jest około 85 procent powierzchni Wodzisławia. – Aby zwiększyć liczbę Hot Spotów musimy zwiększyć liczbę stacji bazowych i anten – mówi Zbigniew Gamza, kierownik Biura Informatyki. – Wiadomo, że tego typu realizacja musi być rozłożona w czasie – dodaje. Dlatego urzędnicy skierują do mieszkańców ankietę z prośbą o podanie najbardziej oczekiwanych lokalizacji darmowych stref Internetu. Decyzję więc gdzie w pierwszej kolejności powstaną kolejne punkty HotSpotu podejmą już sami mieszkańcy.
Pierwsze sztuki
Jedna antena rozprowadza sygnał do tysiąca użytkowników w promieniu mniej więcej jednego kilometra. Jest to jednak wartość szacunkowa. Wpływ na siłę sygnału mają ukształtowanie terenu, obecność drzew, zabudowań. Jedna antena kosztuje około 5 tys. zł. Potrzeba zaś około 50 tych urządzeń, aby Internet był dostępny na całym opisywanym obszarze. W tym roku w mieście zostaną zainstalowane pojedyncze sztuki.
(tora)
Internet socjalny – co oznacza, jak korzystać?
To mobilny Internet, dzięki któremu użytkownicy mają do dyspozycji prędkość przesyłu danych do 512 kb/s. Internet ten wiąże się z ograniczeniami jak konieczność ponownego zalogowania po jednej godzinie użytkowania oraz pakiet dziennego transferu 150 MB.
Aby skorzystać należy mieć urządzenie wyposażone w WiFi i znaleźć się w zasięgu Hot–Spotu. Należy zarejestrować się za pomocą automatycznie pojawiającego się formularza.
Najnowsze komentarze