Czwartek, 5 września 2024

imieniny: Doroty, Wawrzyńca, Herkulesa

RSS

Kącik ZUS

07.05.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Oboje z żoną jesteśmy starszymi, schorowanymi ludźmi. Oboje otrzymujemy zasiłki pielęgnacyjne. Jak to jest, że mój wypłacany przez ZUS jest wyższy niż żony, który dostaje z MOPS-u?

Eugeniusz C.

Słowami wstępu należy zauważyć, że dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, wypłacane przez różne instytucje i na podstawie innych przepisów.

Jeżeli chodzi o dodatek pielęgnacyjny to uprawnienia do tego dodatku reguluje art. 75 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast przepisy odnośnie zasiłku pielęgnacyjnego reguluje art. 16 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.Dodatek pielęgnacyjny osoba może pobierać z ZUS, tylko wtedy jeżeli uprawniona jest do emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS. Jeżeli pobiera świadczenie z ZUS wypłata dodatku pielęgnacyjnego przez ZUS następuje z urzędu tzn. od miesiąca, w którym ukończy 75 lat bez potrzeby zgłaszania wniosku o dodatek. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS jest wyższy od zasiłku pielęgnacyjnego, podlega corocznej waloryzacji. Obecnie od 1 marca 2013 wynosi on 203,50. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny nie podlega corocznej waloryzacji i wynosi 153 zł.



10 lat pracowałam w Polsce, a 16 lat za granicą, w Hiszpanii. Mam 61 lat i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę starać się o świadczenie emerytalne. Jakie dokumenty z Hiszpanii mam złożyć? W jakiej walucie będę otrzymywać świadczenie?

Maria z Wodzisławia


Wniosek powinien być złożony w Oddziale ZUS w Łodzi, który zajmuje się przyznawaniem świadczeń dla osób pracujących w Polsce i Hiszpanii. Ponieważ jest Pani urodzona po 1 stycznia 1949 r., spełnia Pani warunki do emerytury, która jest obliczana według nowych, zreformowanych zasad. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Natomiast za okres zatrudnienia w Hiszpanii świadczenie obliczy właściwa instytucja hiszpańska, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.



Czy wszystkim ubezpieczonym ZUS ma obowiązek ustalić kapitał początkowy?

Ania W.

Nie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala kapitał początkowy tylko osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., pod warunkiem, że opłacały składki na ubezpieczenia społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 r. Od 1999 r. ZUS ewidencjonuje składki na ubezpieczenia emerytalne każdej osobie podlegającej ubezpieczeniom społecznym na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Przed 1999 r. ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Z tego względu za okresy pracy (ubezpieczenia) przypadające przed 1999 r. odtwarzana jest teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne poprzez obliczenie kapitału początkowego.


  • Numer: 19 (652)
  • Data wydania: 07.05.13