Popracują o dwie godziny więcej, za tę samą wypłatę
Od nowego roku szkolnego pedagodzy, psycholodzy, logopedzi oraz doradcy zawodowi zatrudnieni w radlińskich placówkach oświatowych będą w ramach pensum pracować o dwie godziny więcej.
RADLIN Na sesji 25 kwietnia radni podjęli uchwałę, której jednym z punktów było ustalenie tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin pracy dla pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych zatrudnionych w radlińskich placówkach oświatowych. Obecnie są to 22 godziny pracy prowadzonej bezpośrednio z uczniami lub wychowankami. Od nowego roku szkolnego pensum ma wzrosnąć do 24 godzin. To znaczy, że w ramach tego samego wynagrodzenia nauczyciele ci będą pracować o dwie godziny więcej.
Duże obciążenie
Zapis wzbudził wątpliwości wodzisławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Grażyna Gdańska, wiceprezes zarządu oddziału, podkreślała, że ta grupa nauczycieli i tak ma już mnóstwo obowiązków. – Obciążenie jest ogromne. W szkołach jest coraz więcej problemów. Szczególnie psycholodzy i pedagodzy muszą dodatkowo współpracować z takimi instytucjami jak policja, kuratorzy sądowi czy opieka społeczna. Monitorują sprawy rodzinne swoich uczniów i wychowanków oraz na bieżąco sytuację w szkole. Poza tym przygotowują się do zajęć, co wymaga szukania odpowiednich materiałów i literatury. Prowadzą też szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Co więcej, pochłaniają ich takie kwestie jak przygotowywanie pism czy ankiet dotyczących przemocy albo uzależnień – wyliczała wiceprezes.
Dłużej do dyspozycji
– Projekt tej uchwały podlegał konsultacjom społecznym i nikt nie wniósł uwag czy propozycji. Podlegał też zaopiniowaniu przez związki zawodowe – przypomniała naczelnik wydziału oświaty radlińskiego urzędu miasta, Halina Mizia. Dodała, że opinia oddziału ZNP trafiła do urzędu bardzo późno, już po komisjach, więc radni nie mieli szansy się z nią zapoznać. – Skoro obowiązują 22 godziny, to co spowodowało, że trzeba tę ilość zwiększyć? – zainteresował się radny Henryk Rduch. – W szkołach jest coraz więcej problemów społecznych, coraz więcej trudnych sytuacji. Dzięki zmianie pedagodzy czy psycholodzy będą dłużej do dyspozycji. To dwie dodatkowe godziny pracy bezpośrednio z dziećmi czy młodzieżą – wyjaśniła naczelnik.
Różne ustalenia
Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi i doradcy zawodowi to jedyna grupa nauczycieli, których obowiązkowy wymiar godzin pracy nie wynika z Karty Nauczyciela, a należy do organu prowadzącego. W gminach powiatu wodzisławskiego ich pensum kształtuje się różnie, wynosi od 20 godzin (Marklowice, Pszów) do 26 (Wodzisław). W niektórych miejscowościach na terenie Polski to aż 40 godzin.
(mas)
Najnowsze komentarze