środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

09.04.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź, ale w związku z tym mam następne pytanie – czy brat może być objęty artykułem 39?  czy też musi czekać z przejściem na emeryturę do 67 roku życia? Pracuje nadal ale do pracy dołowej nikt go już prawdopodobnie nie przyjmie.

B. Koczy

Z przedstawionej sytuacji wynika, że ubezpieczony już nie pracuje pod ziemią. Wobec powyższego, jeżeli nie spełni warunków wymaganych do uzyskania górniczej emerytury na podstawie art. 50a, może skorzystać z przepisu określonego w art. 39 w związku z art. 184 ustawy emerytalnej. Zatem wiek emerytalny zostanie obniżony o 6 miesięcy za każdy rok pracy górniczej. Czyli jeżeli osoba przepracowała pod ziemią 19 lat,  to wiek emerytalny obniżamy o 9 lat i 6 miesięcy (od wieku 65 dla mężczyzn; 65lat – 9 lat i 6 miesięcy, tj. 55 lat, 6 miesięcy).



Mam problemy ze zdrowiem i dlatego złożyłam wniosek o rentę. Niedawno otrzymałam z ZUS pismo, żebym stawiła się na badanie do lekarza orzecznika. Czy ZUS zwróci mi pieniądze za przyjazd, skoro mieszkam pod Warszawą?

Zofia Sz.


Tak, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca osobie wezwanej koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Warunkiem zwrotu kosztów przejazdu jest złożenie przez Panią pisemnego wniosku zawierającego oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym oraz przedstawienie biletów lub rachunków za przejazd. ZUS zwróci Pani koszty do kwoty równej cenie biletu za przejazd:

– pociągiem osobowym kl.II ,

– publicznymi środkami komunikacji miejskiej,

– autobusową komunikacją zwykłą przewoźnika wykonującego regularne przewozy – o ile na tej trasie nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.

Do Pani należy decyzja, czy ZUS ma wypłacić całą kwotę w gotówce bezpośrednio w dniu badania, przesłać przekazem pocztowym pod wskazany adres czy też wpłacić na podany przez Panią rachunek bankowy.



Czy osoba, która otrzyma decyzję emerytalną, może wycofać wniosek o emeryturę? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Czytelnik z Raciborza


Zgodnie z art. 116 ust 1 ustawy emerytalnej postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zainteresowanemu przysługuje prawo cofnięcia zgłoszonego przez siebie wniosku o emeryturę lub rentę. W trybie art. 116 ust 2 ustawy emerytalnej wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło na piśmie lub zostało zgłoszone ustnie do protokołu.



Czy w decyzji emerytalnej, która zawiera odmowę przyznania świadczenia, są wskazane wszystkie przyczyny odmowy, jeśli jest ich więcej niż jedna? Np. przy emeryturze pomostowej: niedostateczny staż i nierozwiązanie stosunku pracy?

Rybniczanin


Organ rentowy ustala prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Decyzja zawiera wskazanie rodzaju świadczenia, którego dotyczy, powołania przepisów prawnych na których jest oparta oraz pouczenie o trybie i terminie odwołania. Decyzja przyznająca świadczenie, a także decyzja odmowna zawiera szczegółowe faktyczne i prawne uzasadnienie odmowy. Tak więc w przypadku gdy organ rentowy odmówi prawa do świadczenia, w decyzji zostaną wskazane wszystkie elementy uzasadniające brak prawa do świadczenia.


 

  • Numer: 15 (648)
  • Data wydania: 09.04.13