Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

12.03.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS  w Rybniku

Mam 88 lat i stwierdzoną niepełnosprawność w stopniu znanym. Mój syn dostaje około 500 zł i opiekuje się mną. Czy gdybym zwróciła się do MOPS o dodatkową odpłatną nawet pomoc, np. gotowanie czy pomoc w toalecie, synowi odebrano by to świadczenie?

Alina C.

Rozstrzygnięcie powyższego problemu nie należy do ZUS. Prawo do świadczeń z tytułu opieki nad członkiem rodziny z ustaloną niepełnosprawnością w stopniu znacznym regulują przepisy ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej. Wobec powyższego pytanie należy skierować do Ośrodka Pomocy Społecznej, który wypłaca świadczenie dla Pani syna.



W grudniu 2012 r. skończyłem 65 lat. Jestem rocznik 1947, ale wciąż pracuję, więc nie wystąpiłem jeszcze o emeryturę. Czy mnie również dotknie w jakiś sposób reforma?

Jan W.


Będzie miał Pan wybór sposobu naliczenia emerytury: według nowych zasad i dotychczasowych. ZUS wypłaci emeryturę według korzystniejszego sposobu naliczenia.



Mam 58 lat. Po ukończeniu szkoły podstawowej zacząłem uczęszczać do szkoły zawodowej, w trakcie jej trwania odbywałem praktyki zawodowe i posiadam zaświadczenie wydane przez szkołę o nich. Zastanawiam się, czy praktyki, które odbyłem w trakcie nauki mogą być zaliczane do emerytury jako okresy nieskładkowe?

Mirosław G.


Katalog okresów składkowych i nieskładkowych nie przewiduje możliwości uwzględnienia okresu nauki w szkole na poziomie uzyskiwania podstawowych kwalifikacji zawodowych, a więc okresu nauki w szkole zawodowej, technikum czy liceum, nawet jeśli program nauki przewidywał również naukę zawodu, na przykład w warsztatach szkolnych.

Dla organu rentowego decydujące znaczenie ma zatem przedłożenie dowodu (np. świadectwa pracodawcy, wpisu w legitymacji ubezpieczeniowej) świadczącego o zawarciu stosownej umowy rodzącej stosunek pracy (nauka zawodu, przyuczenie do określonej pracy, wstępny staż pracy) między zakładem pracy a osobą zainteresowaną, a więc udowodnienie , że w danym okresie istniał obowiązek ubezpieczenia społecznego osoby ubiegającej się o uwzględnienie okresu nauki zawodu do stażu emerytalnego. Ten okres zostanie zaliczony jako okres składkowy. Samo zaświadczenie szkoły stwierdzające okres trwania nauki w szkole zawodowej oraz fakt odbycia praktyk zawodowych jest niewystarczające.



Dowiedziałem się, że cześć mojej składki z OFE trafia do ZUS, na jakieś subkonto, dlaczego?

Grzegorz z Wodzisławia

Od maja 2011 roku, 5 z 7,3 proc. składki, która wcześniej była przekazywana do funduszu, trafia na subkonto w ZUS-ie. Ta część, podobnie jak składka w OFE, podlega podziałowi np. w momencie rozwodu współmałżonków oraz dziedziczeniu w momencie śmierci ubezpieczonego. Nie jest inwestowana, ale jest waloryzowana.


 

  • Numer: 11 (644)
  • Data wydania: 12.03.13