Niedziela, 16 czerwca 2024

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Prawnik radzi

05.02.2013 00:00 red

Alicja Rak - Kancelaria Adwokacka, ul. Wodzisławska 75, 44–200 Rybnik, telefon 606 645 495

Masz wątpliwości, Tylko u nas porady prawnika za darmo!
Napisz na nw@nowiny.pl

Dzień dobry, słyszałem, że w styczniu ma zacząć obowiązywać ustawa abolicyjna dla dłużników ZUS. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, przez pewien okres byłem równocześnie zatrudniony na umowę o pracę nakładczą i z tego tytułu opłacałem składki na ubezpieczenie społeczne ZUS uznał, iż stanowiło to obejście prawa i zobowiązał mnie do zwrotu około 30 tys. zł. Spłaciłem już około 15 tys. złotych wobec ZUS. Moje pytanie, czy ustawa abolicyjna będzie miała zastosowanie w moim przypadku i czy będę mógł odzyskać wpłacone pieniądze?

Zbigniew z Rybnika


Od 15 stycznia 2013 roku, weszła w życie ustawa abolicyjna, czyli umarzająca zaległe długi firm wobec ZUS. Od tej chwili przedsiębiorcy byli lub obecni, którzy mieli w ZUS długi z powodu nieopłaconych składek za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. mają 24 miesiące na złożenie wniosku o umorzenie zaległości.

Umorzeniu podlegają zaległe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, odsetki za zwłokę oraz inne opłaty za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 roku.

Z abolicji mogą skorzystać osoby podlegające we wspomnianym okresie (czyli od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.) obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, działalności twórczej lub artystycznej czy działalności w zakresie wolnego zawodu. O umorzenie zaległych składek ubiegać się mogą również wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnicy spółek jawnych, komandytowych czy partnerskich. Ustawa abolicyjna obejmuje również spadkobierców i inne osoby, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek za wspomniany okres.

Mając powyższe na uwadze będzie Pan mógł skorzystać z ustawy abolicyjnej, jednakże tylko i wyłącznie w  zakresie zaległych składek, które jeszcze Pan nie zapłacił za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009. Z mocy ustawy, po otrzymaniu odpowiedniego wniosku, ZUS odstąpi od egzekucji należności od osób, które dotąd ścigał lub zamierzał ścigać w związku z zaległościami za wspomniany okres. Jednakże osoby, które opłaciły składki w prawidłowym wymiarze nie mają możliwości występować o zwrot opłaconych składek. Nie mogą również, powołując się na korektę deklaracji – skorygować zeznania a następnie występować z wnioskiem abolicyjnym.

  • Numer: 6 (639)
  • Data wydania: 05.02.13