Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Młodzi wodzisławianie najlepszymi recytatorami

29.01.2013 00:00 red

RYBNIK 25 stycznia na małej scenie Klubu Energetyka spotkały się drużyny z  Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego z Knurowa oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich z Wodzisławia. Pojedynek swoim występem uświetnił sam Zbigniew Zamachowski.

Na samym początku zaprezentował garść piosenek aktorskich oraz humorystycznych anegdot, przy okazji prezentując swoje talenty muzyczne. Zamachowski zagrał na fortepianie, gitarze oraz flecie, oddając w końcu pałeczkę akompaniatorowi Romanowi Hudaszkowi.  Po aktorskim występie na scenie zasiedli uczniowie dwóch szkół, które okazały się niepokonane w półfinałach „Pojedynku na słowa”, a Zamachowski dołączył do grona jury obok Jana Poprawy, Jadwigi Demczuk-Bronowskiej oraz Marii Meyer. Po zaciętym pojedynku, w którym orężem były utwory poetyckie m.in. Różewicza, oraz piosenki, zawodnicy wysłuchali wyników.

W tegorocznej edycji „Pojedynków na słowa” wystąpiło łącznie 13 drużyn z Rybnika, Wodzisławia, Knurowa i Raciborza. Decyzją jurorów najwięcej punktów, choć tylko o jeden więcej niż przeciwnicy, otrzymali uczniowie  I LO z Wodzisławia, których opiekunem była Władysława Bańczyk. Wręczone zostały także nagrody indywidualne. Elżbieta Szczyrba z I LO w Wodzisławiu okrzyknięta została przez jury najlepszą recytatorką. Najlepszą wokalistką okazała się Dominika Skoczylas z Knurowa. – Kiedy otrzymałem numery oznaczające punkty, nie myślałem, że kiedykolwiek użyję dziesiątki, nie dlatego, żebym był jakimś surowym sędzią, ale dlatego, że wydawało mi się, że na tym poziomie rozwoju młodzieży pewne teksty czy piosenki są raczej nieprzekładalne na ich świadomość. Wiem o czym mówię, ponieważ od wielu lat uczę w akademii teatralnej. Okazało się jednak, że to jest możliwe i w pewnych przypadkach dawałem te najwyższe noty – podsumował występy młodych aktorów Zbigniew Zamachowski.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 5 (638)
  • Data wydania: 29.01.13