Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

08.01.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS  w Rybniku

Urodziłam się 15 lipca 1958 roku. Kiedy zgodnie z nowymi przepisami osiągnę powszechny wiek emerytalny?

Janina Z.

Wiek emerytalny osiągnie Pani w wieku 61 lat i 11 miesięcy (tj. w dniu 15 czerwca 2020 roku). Istotna zmianą od 1 stycznia 2013 roku jest stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 roku życia. Podnosząc wiek emerytalny od 1 stycznia 2013 r. o 1 miesiąc co kwartał, poziom ten zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040 roku.


Urodziłam się w 1962 r. Uważam, że pochopnie przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. Czy mam możliwość wystąpienia z OFE i przekazanie składek na moje konto w ZUS?

Wanda P. 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego posiadają jedynie osoby, które do dnia 31 grudnia 2013 r. nabędą prawo do emerytury na zwykłych zasadach oraz osoby, które nabywają prawo do wcześniejszej emerytury. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 111 ust. 5 wprowadziła ogólną zasadę nieodwołalności oświadczenia woli o przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego. Oznacza to, że nie ma prawnych możliwości wycofania się z otwartego funduszu emerytalnego.

Brak takiej możliwości nie dotyczy jednak wszystkich osób. Po pierwsze, nie dotyczy osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., jeżeli wraz z wnioskiem o emeryturę złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa. Taki wniosek będzie możliwy jedynie wówczas, gdy osoby go składającej najpóźniej w roku 2013 osiągną wiek emerytalny. Regulację tę zawiera art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po drugie, zgodnie z art. 184 tej samej ustawy, osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku niższego niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jeżeli w dniu 1 stycznia 1999 r. osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. W przypadku spełnienia powyższych warunków, wraz z wnioskiem o przyznaniem emerytury należy złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.


Mam 52 lata, 35 lat pracy, z czego rok pracowałam na pół etatu. Jak liczony jest okres pracy w niepełnym wymiarze? Jeszcze pracuję, ale mój zakład ma być likwidowany, czy i kiedy mogłabym przejść na wcześniejszą emeryturę? Czy istnieje coś takiego jak okres ochronny przed zwolnieniem?

Czytelniczka z Radlina


Z Pani pytania wynika, że chodzi o świadczenie przedemerytalne, a nie o wcześniejszą emeryturę. Świadczenie przedemerytalne jest przyznawane bez względu na wiek, przysługuje kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. z powodu likwidacji zakładu lub stanowiska), u którego była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, osiągnęła 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Jest osobą bezrobotną i przez co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych, w trakcie którego nie odmówiła bez uzasadnionych przyczyn przyjęcia zaproponowanego zatrudnienia.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne musi być złożony nie później niż 30 dni od daty wydania zaświadczenia o 6-miesięcznym okresie pobierania zasiłku.


 

  • Numer: 2 (635)
  • Data wydania: 08.01.13