Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Przegląd tygodnia

02.01.2013 00:00 red

Powiat

Wydarzyło się

Prezydent ponownie poparł działkowców

20 grudnia do magistratu przybyli przedstawiciele wodzisławskich działkowców. Drugi raz poprosili prezydenta Mieczysława Kiecę o poparcie starań zmierzających do ochrony Rodzinnych Ogrodów Działkowych. – Już raz otrzymaliście moje poparcie i je podtrzymuję. Śledzę wasze poczynania i często zaglądam do waszych ogrodów. Nie wyobrażam sobie, aby ich zabrakło – mówił prezydent Wodzisławia.Działkowcy domagają się przede wszystkim swobody zrzeszania, respektowania nabytych praw oraz ochrony ich interesów. Liczą na znalezienie kompromisu między interesami gmin i Skarbu Państwa a potrzebą ochrony rodzinnych ogrodów. Mają nadzieję, że zmiany dadzą im również gwarancję działek zamiennych przy ewentualnych likwidacjach ogrodów.

Mirela Ledwoń kierownikiem OPS Mszana

Od nowego roku kierownikiem mszańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest Mirela Ledwoń, dotychczasowa szefowa placówki. Funkcję tę zaczęła pełnić w kwietniu 2012 r., kiedy na stanowisko kierownika powołał ją wójt Mirosław Szymanek. Stało się to po odejściu byłej szefowej placówki – Elwiry Palarczyk, która wygrała konkurs na dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu. Mirela Ledwoń stanowisko kierownicze miała pełnić do końca 2012 r. 30 listopada został ogłoszony nowy nabór na to stanowisko. Do konkursu stanęły dwie kandydatki, w tym obecna kierownik. 19 grudnia komisja konkursowa z wójtem gminy na czele rozstrzygnęła nabór na korzyść Mireli Ledwoń. Uzasadniając wybór stwierdzono, że spełniła ona wszystkie wymogi naboru, wykazała się bardzo dobrą znajomością przepisów i wiedzą merytoryczną wymaganą przy zatrudnieniu na to stanowisko. Pani Mirela w Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie pracuje od 2001 roku.

Wodzisław i Radlin wysoko w rankingu

Wodzisław zajął trzecie miejsce, a Radlin piąte w rankingu Gmina na 5. Ranking odzwierciedla ocenę z badania jakości obsługi potencjalnych inwestorów przez urzędy gmin w Polsce. Badanie objęło 877 gmin. Ranking przygotowało Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.Badanie składało się z dwóch części: audytu stron internetowych oraz oceny kontaktu elektronicznego w języku polskim i angielskim. Badanie przeprowadzał tzw. tajemniczy klient. Wodzisław uzyskał 17 punktów na 20 możliwych i uplasował się tuż za Bydgoszczą i Krakowem. Radlin zdobył 15,5 pkt.

Wigilijne spotkanie z mieszkańcami

Po raz szósty na wodzisławskim rynku władze miasta połamały się opłatkiem z mieszkańcami. Było wspólne kolędowanie i degustacja świątecznego poczęstunku. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i 22 grudnia pod białym namiotem ustawiono rzędy ław i stołów, przy których zasiedli wodzisławianie. – Drodzy mieszkańcy, życzmy sobie dużo uśmiechu, zdrowia, radości oraz dobrej cierpliwości – mówił prezydent Mieczysław Kieca. – Nie rańmy się nawzajem, starajmy się każdego dnia być jeszcze lepszymi żonami, mężami, dziećmi, dziadkami, sąsiadami, współpracownikami, kolegami i koleżankami – dodał włodarz. Później do mieszkańców zwrócili się ks. prałat Bogusław Płonka i ks. Daniel Ferek, proboszcz Parafii Ewangelicko–Augsburskiej w Wodzisławiu. – Niech Wodzisław Śląski stanie się Betlejem. To tam znalazło się miejsce dla Pana Boga. Niech w naszym mieście nigdy go nie zabraknie – powiedział ks. prałat Bogusław Płonka. Po życzeniach i odśpiewaniu kolędy zgromadzeni zabrali się do konsumpcji wigilijnego poczęstunku. Wieczór umilał występ chóru „Jadwiga” oraz młodzieżowego chóru miejskiego „Canticum Novum”.

Nowi wolontariusze

Jest ich siedemnaścioro i od stycznia przez cały rok będą pomagać w powiatowych jednostkach pomocy społecznej. Mowa o uczniach i uczennicach Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu, którzy 20 grudnia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu utworzyli kolejną grupę wolontariuszy.To już szósta taka grupa zawiązana dzięki współpracy szkoły i PCPR. Jak mówi zastępca dyrektora PCPR Danuta Marciniak, po raz pierwszy w historii w gronie wolontariuszy, działających w powiatowych jednostkach pomocy społecznej, znalazło się dwóch młodych mężczyzn. Anna Brachmańska-Uherek, dyrektor ZS im. 14 Pułku podkreśla z kolei, że uczniowie nie tylko pomagają potrzebującym, ale też mogą zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w pomocy społecznej.

Wydarzy się

Nowy radny w Rydułtowach

Wiesław Brzezina jest nowym rydułtowskim radnym. 48–letni Wiesław Brzezina zastąpi w radzie miasta zmarłą w połowie listopada Reginę Woźnicę. Zgodnie z obowiązującym prawem w takich sytuacjach funkcję radnego przejmuje kolejna osoba z listy. Brzezina startował w ostatnich wyborach samorządowych jako reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. – Jestem członkiem PiS–u, należę też do stowarzyszenia Moje Miasto. Jako radny zamierzam kontynuować to, co robiła moja poprzedniczka – podkreśla radny–elekt, który złoży ślubowanie na styczniowej sesji. Będzie pracował w komisjach „Prawa, porządku i bezpieczeństwa publicznego” oraz „Rynku pracy, promocji miasta oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi”. Od kwietnia Wiesław Brzezina jest emerytowanym górnikiem. W KWK Chwałowice przepracował ponad 29 lat. – Na dole, a przez prawie 9 lat zajmowałem się sprawami pracowniczymi. Byłem zakładowym społecznym inspektorem pracy – tłumaczy. Radny–elekt jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Mieszka przy ul. Plebiscytowej w Rydułtowach.

Zapisy na półkolonie

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach zaprasza dzieci z klas 1 – 6 do udziału w półkoloniach. Wydawanie kart kolonijnych rozpocznie się 3 stycznia w siedzibie OPP przy ul. Mickiewicza 33. Liczba miejsc ograniczona. Placówka nie przyjmuje zgłoszeń telefonicznych.  Karty przyjmowane będą od 8 do 11 stycznia w godzinach pracy sekretariatu OPP. W przypadku wolnych miejsc dodatkowe karty wydawane będą 14 stycznia. Planowane są dwa turnusy: 11 – 15 lutego i 18 – 22 lutego. Koszt wynosi 20 zł. Dzieci z rodzin objętych opieką MOPS na wniosek rodzica zostaną zwolnione z opłaty.

Utoplec żyje

Do 11 stycznia urząd miasta czeka na wszelkie informacje o utoplcu, owianym legendą rydułtowskim złośliwym stworku. Jak wieść gminna niesie, przed laty w Rydułtowach żyło więcej utoplców. Dlatego w mieście chcą się przekonać, czy choć jeden stworek ostał się do dziś. Wszelkie informacje spisane, fotografie, ilustracje można przekazywać do urzędu miasta osobiście, mailem czy tradycyjną pocztą. Każdy materiał należy opatrzyć dopiskiem „Utoplec żyje”.

  • Numer: 1 (634)
  • Data wydania: 02.01.13