środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Kącik ZUS

11.12.2012 00:00 red

Kącik ZUS.

Urodziłam się w 16.08.1955 r., a mój mąż 19.09.1955 r. Proszę mi opisać krok po kroku, kiedy będziemy mogli uzyskać emeryturę, na jakich warunkach? Dodatkowo chciałabym się jeszcze dowiedzieć, czy praca męża w gospodarstwie rolnym rodziców w wieku od 16 do 19 roku życia i przejęcie tego gospodarstwa będzie zaliczone?

Czytelniczka

Dla Pani wiek emerytalny wynosi 60 lat i 11 miesięcy. Natomiast począwszy od IV kwartału 1953 r. mężczyźni przejdą na emeryturę w wieku 67 lat. Podstawę obliczenia emeryturę według zreformowanych zasad dla ubezpieczonego urodzonego po dniu 31 grudnia 1948 roku stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, w związku z czym praca w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia przy ustalaniu prawa do emerytury według nowych, zreformowanych zasad. Istotną zmianą od 1 stycznia 2013 r. jest stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Podnosząc wiek emerytalny od 1 stycznia 2013 r. o 1 miesiąc co kwartał, poziom ten zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r.


Gdzie lub do kogą mogą się zwrócić pracownicy zatrudnieni w latach 1970 – 1980 w przedsiębiorstwach budowlano – montażowych (przemysłu węglowego), a zlikwidowanych po 2000 roku – o wydanie świadectw pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze. Za ten okres pracy wydawano tylko świadectwa pracy stanowiskowe. Uważam, iż pracownicy wykonujący wówczas prace są pokrzywdzeni przez brak zaliczenia tego okresu do warunków szczególnych.

Były pracownik PRB

Okresami pracy w szczególnych warunkach są okresy, w których pracownik wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu prace wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego /Dz. U. z 1983r. Nr. 8 poz. 43 ze zm./ Konkretne stanowiska pracy, na których w poszczególnych zakładach są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określone zostały w zarządzeniach wydanych przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze. Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Takie okresy pracy stwierdza zakład pracy na podstawie posiadanej dokumentacji w świadectwie pracy i świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach na podstawie dokumentacji osobowej, w oparciu o ustalony przez właściwego ministra wykaz stanowisk z podaniem poz. i pkt., na którym wykonywane są prace w szczególnych warunkach. Ustawodawca nie dał takiego upoważnienia innym podmiotom. W przypadku stwierdzenia braku odpowiedniej dokumentacji lub złożenia do wniosku o emeryturę dokumentacji budzącej jakiekolwiek wątpliwości ZUS wyda decyzję odmowną, a zainteresowani będą mogli dochodzić swoich praw w sądowym postępowaniu odwoławczym.

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

  • Numer: 50 (631)
  • Data wydania: 11.12.12