Kącik ZUS
Moja żona jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu mojej pracy. W lutym przyszłego roku przechodzę na emeryturę, co mam zrobić, by żona dalej mogła korzystać z mojego ubezpieczenia?
Warunkiem korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej jest zgłoszenie żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny osoby ubezpieczonej. Od 1 stycznia 2013 roku zmieniają się przepisy w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Zgłoszenie takie powinno nastąpić niezwłocznie z chwilą powstania takiego obowiązku. Nie będzie już możliwości zgłaszania do ubezpieczenia z dowolną datą wsteczną, określoną w zgłoszeniu. W Pana przypadku wniosek o objęcie żony ubezpieczeniem zdrowotnym powinien zostać złożony wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury.
Jestem nauczycielem i chciałbym skorzystać z prawa do emerytury przysługującej bez względu na wiek przyznawanej na podstawie Karty nauczyciela. Czy osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie muszą od
1 stycznia 2013 roku rozwiązywać umowy o pracę, aby nabyć prawo do emerytury? Mnie też obowiązuje ten przepis?
Czytelnik z Rydułtów
Prawo do emerytury dla nauczycieli ustalane bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty nauczyciela uzależnione jest od rozwiązania, na swój wniosek, umowy o pracę. Ponieważ są to przepisy szczególne, w tym przypadku ustawa o emeryturach i rentach w zakresie braku wymogu ustania stosunku pracy zastosowania nie ma.
Jestem legalnie zatrudniony we włoskiej firmie i pracuję wyłącznie we Włoszech. Czy mój pracodawca ma obowiązek zgłosić mnie do ubezpieczeń społecznych w Polsce i jakich formalności należy wtedy dopełnić w ZUS?
Marek z Radlina
Osoba zatrudniona przez zagranicznego pracodawcę i wykonująca pracę w państwie zatrudnienia podlega przepisom z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym państwie, w którym wykonuje pracę, wiec nie będzie zgłoszona do ubezpieczeń społecznych w Polsce. Nie ma obowiązku informowania ZUS o zatrudnieniu w innym państwie.
Urodziłam się 15 lipca 1958 r. Kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, osiągnę powszechny wiek emerytalny?
Ewa z Mszany
Wiek emerytalny osiągnie Pani w wieku 61 lat i 11 miesięcy (tj. w dniu 15 czerwca 2020 roku). Istotną zmianą od 1 stycznia 2013 roku jest stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 roku życia. Podnosząc wiek emerytalny od 1 stycznia 2013 roku o 1 miesiąc co kwartał, poziom ten zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040 roku.
Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Najnowsze komentarze