Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Co może jeden człowiek

16.10.2012 00:00 red

Wodzisław – Koncert Papieski w Centrum Kultury

„Prosiłem Boga o wodę – dał mi ocean. Prosiłem o kwiat – dał mi ogród. Prosiłem o drzewo – dał mi las” – tak rozpoczyna się spektakl poświęcony Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II, zatytułowany: „Co może jeden człowiek”. 13 października przedstawienie można było zobaczyć na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Spektakl, który powstał z okazji rocznicy beatyfikacji papieża–Polaka, wyreżyserował znany aktor – Jan Nowicki. Wraz z nim na scenie pojawiają się muzycy jazzowi: Marek Stryszowski (saksofony, śpiew), Cezary Chmiel (syntezatory) i Tomasz Kudyk (trąbka). W przedstawieniu wykorzystano poezję Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza.

Poetycko–muzyczne przedsięwzięcie to historia życia i powołania Jana Pawła II. Jest więc śmierć matki Karola Wojtyły, jego wybór na Stolicę Piotrową, pielgrzymki i krew na białym pasie od sutanny – zamach z 13 maja 1981 r. Jest spotkanie z Ali Agcą i testament papieski. Przejmujące na wskroś słowa wzruszają, zmuszają do przystanięcia. Ascetyczna, a przez to bardzo wymowna rola Jana Nowickiego, który prowadzi nas przez papieską historię życia. Emocje potęguje niezwykła muzyka Cezarego Chmiela. Znalazły się w niej „Mury” Jacka Kaczmarskiego i hejnał mariacki. A kiedy na zakończenie pojawia się „Barka”, niejedna z osób na widowni ukradkiem wyciera oczy.

(abs)

  • Numer: 42 (623)
  • Data wydania: 16.10.12