Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Prawnik radzi

09.10.2012 00:00 red

Alicja Rak - Kancelaria Adwokacka, ul. Wodzisławska 75, 44-200 Rybnik, telefon 606 645 495
Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na nw@nowiny.pl

Mam mieszkanie wynajmowane od miasta, mój pełnoletni wnuk mieszka wraz ze mną. Czy po mojej śmierci wnuk będzie mógł wstąpić w stosunek najmu?

Od dnia 10 lipca 2001 r. krąg osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy wyznacza art. 691 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku osób wymienionych wyżej stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa. Zatem wnuk najemcy, jako osoba nie należąca do kręgu osób wymienionych w wyżej cytowanym przepisie co do zasady nie może wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy. Niemniej w obowiązującym stanie prawnym nie można w ogóle wykluczyć sytuacji wstąpienia w stosunek najmu lokalu wnuka najemcy. Należy bowiem pamiętać, że w stosunek najmu wstępują także osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych. Oceny tego, czy alimentacja miała miejsce w rzeczywistości, a zatem czy spełniona została przesłanka z art. 691 § 1 k.c. dokonywał  będzie sąd na podstawie okoliczności konkretnej sprawy.

  • Numer: 41 (622)
  • Data wydania: 09.10.12