Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przybliżą sylwetkę dzielnego kapłana z Uchylska

18.09.2012 00:00 red

UCHYLSKO – Ks. Rudolf Adamczyk będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Przy kawie o pograniczu”

Spotkanie na którym przybliżona zostanie sylwetka kapłana odbędzie się 21 września w świetlicy w Uchylsku, o godz. 18.00. Poprowadzi je tradycyjnie Daniel Jakubczyk, zaś sylwetkę postać ks. Rudolfa Adamczyka przybliży ks. dr Henryk Olszar.

Ks. Rudolf Adamczyk urodził się w 1905 roku. W wieku 19 lat został przyjęty do seminarium duchownego w Krakowie. Z uwagi na bardzo dobre wyniki został wysłany na studia do Rzymu. Wówczas było to nie lada osiągnięcie. Tam zrobił doktorat z teologii oraz z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju pełnił różne funkcje. W 1940 roku hitlerowcy wysiedlili go do Krakowa. Prawdziwe piekło przeżył kilka lat po wojnie. W lutym 1952 roku, kiedy Polska tkwiła w najgłębszym mroku stalinowskiej epoki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Postawiono mu zarzut szpiegostwa. Był psychicznie maltretowany. W celu wymuszenia zeznań spędził 13 dób bez snu na krześle w celi śledczego. Daniel Jakubczyk, miłośnik lokalnej historii dotarł do nieopublikowanych wspomnień księdza, dotyczących tego momentu. Opisana jest w nich metoda łamania psychiki więźnia, po której ten gotów jest przyznać się do największych niedorzeczności. We wspomnieniach ks. Adamczyk przyznaje, że nie wytrzymał tortur i przyznał się do sfabrykowanych zarzutów. Ale też kiedy doszedł nieco do siebie popisał się ułańską fantazją. W czasie kolejnego przesłuchania udało mu się przechwycić protokoły z wcześniejszymi zeznaniami. Zamknął się z nimi w ubikacji, podarł je, a następnie wrzucił do... muszli klozetowej. Nawet jego oprawcy byli pod wrażeniem odwagi kapłana. W więzieniu spędził w sumie trzy lata. Został zwolniony w styczniu 1955 roku. Śledztwo dotyczące jego rzekomego szpiegostwa zostało umorzone.

O tych i wielu innych faktach z życia kapłana, urodzonego w Uchylsku, będzie można posłuchać na spotkaniu „Przy kawie o pograniczu”.

(art)



Pisząc o ks. Adamczyku, korzystałem z artykułu autorstwa Daniela Jakubczyka „Budowniczy katedry rodem z Uchylska”, zamieszczonego w sierpniowym wydaniu gazety „U nas”.

  • Numer: 38 (619)
  • Data wydania: 18.09.12