Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prawnik radzi

18.09.2012 00:00 red

Michał Jarmundowicz - Kancelaria Adwokacka
ul. Wodzisławska 75, 44-200 Rybnik, telefon 606 645 495

Masz wątpliwości, szukasz pomocy?
Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na nr@nowiny.pl

Witam! Proszę o radę jak bronić siebie i moją rodzinę (męża,dorosłe dzieci, teściów) przed fałszywymi oskarżeniami i obraźliwymi pomówieniami ze strony mojego rodzeństwa? Ich obrażające działania: poniżanie nas w opinii publicznej np. wśród naszych sąsiadów, znajomych, krewnych naraziło nas na ogromne straty moralne. Ciągłe prowokowanie i wywoływanie awantur w miejscu naszego zamieszkania stało się już niemal codziennością a rodzeństwo czuje się bezkarne.

Jadwiga z Raciborza


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sytuacji, gdy Pani oraz Pani rodzina stajecie się ofiarą nieprawdziwych oskarżeń i pomówień, ma Pani możliwość dochodzenia swoich praw zarówno w procesie cywilnym, jak i karnym. Pomówienie stanowi przestępstwo stypizowane w art. 212 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi, iż „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”. Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że pokrzywdzony osobiście lub przez pełnomocnika wnosi do sądu karnego akt oskarżenia. W procesie karnym sąd bada, czy zachowanie oskarżonej osoby nosi znamiona przestępstwa zniesławienia, a następnie prowadzi postępowanie dowodowe, które ma wyjaśnić, czy opinie wyrażane przez osobę oskarżoną mogły poniżyć pokrzywdzoną osobę w opinii publicznej lub narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywanego przez nią zawodu, zajmowanego stanowiska lub prowadzenia działalności. Jeżeli sąd uzna, że zaszły takie okoliczności, wobec oskarżonej osoby może zostać orzeczona kara więzienia do roku lub grzywna. Oprócz przedstawionej powyżej drogi procesu karnego może Pani dochodzić swoich praw na podstawie przepisów Prawa cywilnego. Zgodnie z art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego „ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia można także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”. Na podstawie zacytowanego przepisu może Pani skierować pismo do osoby, która swoimi fałszywymi oskarżeniami i pomówieniami narusza Pani dobre imię, z wezwaniem do zaprzestania takich działań. W piśmie takim można zaznaczyć, że w razie niezaniechania obrażających Panią działań zostanie wszczęte postępowanie sądowe w tej sprawie. Jeżeli po otrzymaniu pisma nie ustaną obraźliwe dla Pani pomówienia, należałoby rozważyć skierowanie sprawy do sądu cywilnego.

Zastosowanie jednej drogi nie wyklucza możliwości zastosowania drugiej, a zatem może Pani na drodze cywilnej podejmować działania prowadzące do zaprzestania krzywdzących Pani pomówień (skierować pismo, ewentualnie zawnioskować do sądu cywilnego o wydanie orzeczenia zakazującego dalszych pomówień) oraz jednocześnie może Panią wnieść do sądu karnego akt oskarżenia, którego skutkiem będzie ukaranie osoby wysuwającej wobec Pani fałszywe oskarżenia.

  • Numer: 38 (619)
  • Data wydania: 18.09.12