Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kącik ZUS

11.09.2012 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Kończy mi się urlop wychowawczy i wkrótce wrócę do pracy. Moja dwuletnia córeczka jeszcze nie chodzi do przedszkola, a do żłobka mam za daleko. Czy w charakterze niani, za którą opłacane są składki, mogę zatrudnić moją pełnoletnią siostrę?

Agnieszka z Godowa


Tak, ponieważ nianią, czyli osobą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych w ramach umowy uaktywniającej, może być osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi w wieku od 20. tygodnia do lat 3 ( w przypadku, gdy jest niemożliwe bądź utrudnione objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym to do 4 roku życia dziecka). Jak najbardziej opieką nad Pani córką może zająć się siostra. Należy z nią podpisać umowę uaktywniającą, a następnie podejść do ZUS i wypełnić niezbędne formularze zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Szczegółowe informację na temat zgłaszania niań do ubezpieczeń społecznych krok po kroku znajdują się na stronie internetowej ZUS www.zus.pl


Kuzyn jest na emeryturze. Niedawno zmarła mu żona. Czy ma on prawo do zasiłku pogrzebowego, jeśli jego żona nigdy nie pracowała?

Piotr z Wodzisławia


Tak, zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci: ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, członka rodziny osoby ubezpieczonej, a także członka rodziny emeryta lub rencisty, w tym przypadku żony emeryta.


W okresie urlopu bezpłatnego mój pracodawca zawarł ze mną umowę o dzieło, od której naliczył składki. Czy miał do tego prawo?

Czytelnik z Chałupek


Nie, okres urlopu bezpłatnego jest przerwaniem stosunku pracy. Zatem umowę o dzieło należy potraktować jako umowę samoistną. Od takich umów o dzieło nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracodawca powinien skorygować dokumenty rozliczeniowe.


Prowadzę jednoosobową firmę. Zgłosiłem się też do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby w jakim terminie muszę dostarczyć do ZUS swoje zwolnienie lekarskie?

Marek z Radlina


Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał to zaświadczenie. Za datę otrzymania zwolnienia lekarskiego należy przyjąć datę jego wystawienia przez lekarza.


Czy ZUS może wypłacać emeryturę zaliczkowo?

Anna z Wodzisławia


Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać emeryturę w kwocie zaliczkowej, jeżeli:

a) prawo do emerytury zostało udowodnione, ale zainteresowany nie przedłożył wszystkich dowodów niezbędnych do ustalenia wysokości tej emerytury,

b) składki należne za okres, z którego ustalono podstawę obliczenia nowej emerytury z systemu zreformowanego, zostały zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w terminie uniemożliwiającym ich uwzględnienie w podstawie obliczenia świadczenia w dniu wydania decyzji w sprawie prawa do świadczenia i ustalenia jego wysokości. Świadczenie w kwocie zaliczkowej organ rentowy ustala w wysokości zbliżonej do wysokości przewidywanej kwoty świadczenia.


 

  • Numer: 37 (618)
  • Data wydania: 11.09.12