Czas na wykup terenów w zbiorniku przeciwpowodziowym
REGION – Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę zbiornika Racibórz posuwają się do przodu
W odpowiedzi na złożony pod koniec czerwca wniosek Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wojewoda śląski wszczął postępowanie w sprawie o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz.
To ważny moment również dla właścicieli gruntów, które znajdą się w czaszy zbiornika. Nieruchomości te w chwili napełniania zbiornika będą zalewane. Dlatego w specustawie przeciwpowodziowej znalazły się zapisy, które dają właścicielowi takiej nieruchomości prawo domagania się jej wykupu przez Skarb Państwa. Aby z tego prawa skorzystać należy złożyć odpowiedni wniosek do RZGW Gliwice w terminie 90 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wszczęciu postępowania. – Po upływie terminu nie będzie możliwości, by właściciel nieruchomości położonej w czaszy mógł domagać się odszkodowania – zauważa Czesław Burek, wójt Lubomi.
Wojewoda po wszczęciu wspomnianego postępowania niemal od razu je zawiesił. Powód? Konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Nie ma jednak w tym działaniu nic nadzwyczajnego. – To standardowa procedura – przyznaje wójt Burek. Zawieszenie wstrzymuje bieg terminów na 35 dni, w ciągu których Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda ocenę. Ostatecznie pozwolenie na budowę zbiornika Racibórz Dolny może zostać wydane przez wojewodę w listopadzie tego roku.
(art)
Najnowsze komentarze