Piątek, 14 czerwca 2024

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Prawnik radzi

07.08.2012 00:00 red

Michał Jarmundowicz, Kancelaria Adwokacka ul. Wodzisławska 75, 44-200 Rybnik, telefon 606 645 495

Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo!
Napisz na nw@nowiny.pl

Mam problem. W zeszłym miesiącu zmarł mój ojciec. Wiem, że miał głównie długi. Co zrobić, by tych długów nie odziedziczyć?

Katarzyna z Turza

Jeżeli nie chce Pani spłacać długów ojca, musi Pani odrzucić spadek (wtedy też nic Pani po ojcu nie odziedziczy) lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wtedy odpowiada Pani za długi do wysokości odziedziczonych aktywów). Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego powinna Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza  w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tytule swego powołania do spadku, czyli w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się Pani o śmierci ojca. Jeżeli w w/w terminie nie złoży Pani oświadczenia, to z mocy ustawy przyjmie Pani spadek wprost i będzie odpowiadała za długi ojca w pełnej wysokości całym swoim majątkiem.

Oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie wraz z załącznikami do sądu spadku.

Zgodnie z art. 641 Kodeksu postępowania cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:

1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;

2) tytuł powołania do spadku (dziedziczenie ustawowe czy testamentowe);

3) treść złożonego oświadczenia (czyli, że odrzuca Pani spadek lub że go przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza).

W oświadczeniu powinna też Pani wymienić wszelkie wiadome Pani osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkie testamenty. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy.

  • Numer: 32 (613)
  • Data wydania: 07.08.12