Prawnik radzi
– Alicja Rak Kancelaria Adwokacka, Adwokat Michał Jarmundowicz, ul. Wodzisławska 75, 44-200 Rybnik, tel. 606 645 495
Siedem lat temu rozwiodłam się z moim mężem. Sąd w wyroku rozwodowym zasądził alimenty dla naszego jedynego dziecka od byłego męża w kwocie 400 zł miesięcznie. Były mąż płaci alimenty regularnie i z tego co wiem, jego sytuacja finansowa jest dobra. Chciałabym wystąpić o podwyższenie alimentów, gdyż od czasu orzeczenia rozwodu koszty utrzymania córki znacznie wzrosły. Czy jest to możliwe?
Bożena z Pietrowic Wielkich
Oczywiście. Orzekając o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanego. W razie zmiany tych potrzeb i możliwości można wystąpić do sądu z pozwem zarówno o podwyższenie jak i obniżenie alimentów. Oczywistym jest, że z wiekiem potrzeby dziecka wzrastają, a nie maleją. Pojawiają się wydatki związane z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji. Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia wydatków. Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów ustala najpierw czy nastąpiła tzw. zmiana stosunków uzasadniająca takie żądanie. Porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały w dniu orzeczenia alimentów ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.
Pozew o podwyższenie alimentów należy złożyć do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ojca dziecka lub właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Wybór zależy do osoby wnoszącej pozew. Jeżeli córka nie jest jeszcze pełnoletnia, pozew wniesie Pani jako jej przedstawiciel ustawowy. W pozwie proszę szczegółowo uzasadnić Pani żądanie, opisać sytuację, przedstawić wydatki jakie w chwili obecnej ponosi Pani na utrzymanie córki i zaspakajanie jej potrzeb. Jeżeli wykaże Pani, że uzasadnione potrzeby córki wzrosły od czasu orzekania rozwodu a możliwości zarobkowe i majątkowe ojca dziecka będą na to pozwalały, sąd zasądzi wyższe alimenty dla córki. W pozwie należy określić także wartość przedmiotu sporu. Jest to łączna kwota dochodzonych świadczeń za rok.
Najnowsze komentarze