informator Kulturalny
Powiat
Wodzisław w przedwojennej Polsce
Wodzisław
W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” oglądać można wystawę pt. „Wodzisław w Polsce – 4.VII. 1922”. Zorganizowano ją z okazji przypadającej w tym roku 90-tej rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski. Z wystawy możemy dowiedzieć się o przygranicznych przepustkach, o wprowadzeniu nauki w szkołach w języku polskim, o sytuacji na kolei. Prezentowany jest także tekst ze „Sztandaru Polskiego” (gazeta wydawana wówczas w Gliwicach). W numerze lipcowym znajduje się szczegółowa relacja o wkroczeniu do Wodzisławia żołnierzy Wojska Polskiego od strony Wilchw i ich uroczystym powitaniu. Pięknie udekorowane miasto przyozdabiały okolicznościowe bramy powitalne. Jedna z nich była ulokowana na wodzisławskim rynku. Tu też odbyły się główne uroczystości związane z włączeniem Wodzisławia do Polski.
Galeria Art Wladislavia na rynku jest czynna w poniedziałki i czwartki od 11.00 do 16.00.
(red)
Radlińskie wystawy
czerwiec, Radlin
W Galerii Na Poddaszu w urzędzie miasta trwa wystawa „Collages” Aleksandry Kruszyńskiej, pracownicy KWK Marcel, absolwentki AGH w Krakowie. Artystka od lat współtworzy Grupę Twórczą Pasja. Z kolei w MOK Radlin można oglądać wystawę fotografii Mariety Kuczery-Rok „Wspomnienia - wydarzenia kulturalne w Radlinie” z okazji 15-lecia Radlina.
(tora)
Festyn rodzinny przed wakacjami
28 czerwca, Rydułtowy
Od godz. 16.00 na Rydułtowskiej Fikołkowni Rafa potrwa festyn rodzinny Bezpieczne wakacje. Będą policyjna maskotka Sznupek, pokazy straży pożarnej, występy artystyczne podopiecznych Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Rydułtowach, konkursy i turnieje zręcznościowe, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
(art)
Wystawa Grażyny Zarzeckiej
Wodzisław
W Galerii pod Fikusem znajdującej się w wodzisławskiej bibliotece prezentowane są po raz pierwszy prace wodzisławianki Grażyny Zarzeckiej. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz rysunek. Otrzymała dwie Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury oraz dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki. Swoje prace prezentowała podczas 56 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach malarskich w kraju i za granicą.
(tora)
Wycieczka do Chorzowa
11 lipca, Połomia
WOKiR zaprasza wszystkich chętnych do udziału w jednodniowej wycieczce do Wesołego Miasteczka i Zoo w Chorzowie. Wyjazd o godz. 9.00 z parkingu przy cmentarzu. Koszt przejazdu i ubezpieczenia 20 zł od osoby. Bilety do kupienia na miejscu we własnym zakresie.
(red)
Otworkowa fotografia w Olzie
Do 5 lipca, Olza
W galerii „Na sali” Wiejskiego Domu Kultury można oglądać wystawę „Europejska Fotografia Otworkowa”. Autorami wystawionych prac są Stowarzyszenie ACSAF z Włochy, Pierre-Olivier Boulant z Francji, Andriy Dzugaev z Ukrainy, Oleg Tarasov z Rosji, Thomas Töpler z Niemiec. Patronat na wystawą objął Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO.
(art)
Z Klubem Podróżnika do Wenezueli
29 czerwca, Czyżowice
Wiejski Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Tym razem Gerard Lenczyk będzie opowiadał o swojej podróży do Wenezueli. Początek o godz. 18.00 w WDK.
(art)
Pojedź na Święto Śląska
30 czerwca, Gorzyce
Wiejskie Domy Kultury w Czyżowicach, Gorzycach i Olzie organizują wspólny wyjazd na Święto Śląska do Koszęcina. Koszt to 45 zł z przejazdem i wejściówką do parku. Zapisy w poszczególnych WDK-ach, pod numerami tel 32 4511112 (Olza), 324513288 (Czyżowice), 324511687 (Gorzyce). Ostateczny termin zapisów upływa 26 czerwca. Wyjazd 30 czerwca z WDK Olza o godz. 14.30, z WDK Gorzyce o 14.45, z WDK Czyżowice o 15.00.
(art)
Biblioteki przechodzą na czas wakacyjny
Lipiec, sierpień – Rydułtowy, Wodzisław
Biblioteki publiczne w obydwu miastach zmieniają godziny pracy w lipcu i sierpniu. Wodzisławska placówka czynna będzie codziennie poza weekendami i świętami w godz. 9.00 – 17.00. Dotąd w poniedziałki była otwarta w godz. 9.00 – 16.00, wtorki, środy, czwartki, piątki w godz. 9.00 – 19.00, w soboty w godz. 8.00 – 14.00. Biblioteka w Rydułtowach w lipcu i sierpniu będzie nieczynna w soboty. W piątki będzie otwarta od godz. 9.00 do 17.00 (dotąd 10.00 – 18.00). W pozostałe dni godziny nie zmieniają się.
(tora)
Romantycznie z KNO
3 lipca o godz. 20.00 rybnickie Multikino zaprasza wszystkie panie do Kina Na Obcasach na film „2 dni w Nowym Jorku”. Owacyjnie przyjęta na festiwalu w Sundance kontynuacja „Dwóch dni w Paryżu”, porównywanych przez krytykę z najlepszymi komediami Woody’ego Allena. Po rozstaniu z Jackiem, Marion (Julie Delpy) przenosi się do Nowego Jorku, gdzie, przygotowując wystawę swoich fotografii, poznaje słynnego prezentera radiowego Mingusa (Chris Rock). Wszystko zdaje się ich dzielić, ale to właśnie w ramionach obdarzonego wyjątkowo ciętym dowcipem gwiazdora eteru ponętna Francuzka znajdzie pocieszenie po miłosnym zawodzie. Ich sielankę zakłóci nagła wizyta ekscentrycznego ojca Marion (ojciec reżyserki Albert Delpy) i jej wiecznie niezaspokojonej seksualnie siostry. W dodatku, gdy pracami utalentowanej artystki zainteresuje się bogaty playboy (Vincent Gallo), nowojorski romans barwnej pary zamieni się w prawdziwą lawinę kulturowych i miłosnych nieporozumień.
Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS
27.06. godz. 20.00
„Wszystkie odloty Cheyenne’a”
„Porywający”, „wyśmienity”, „na przemian – prześmieszny i wzruszający” – ten film to popis genialnego aktorstwa, dwukrotnego zdobywcy Oscara – Seana Penna. Trudny do rozpoznania pod burzą kruczoczarnych włosów, z uszminkowanymi na czerwono ustami Sean Penn zachwyca rolą ekscentrycznego rockmena. Tytułowy Cheyenne za sprawą jednego wydarzenia wyruszy w wypełnioną przedziwnymi zdarzeniami podróż życia i przekona się, że największy życiowy odlot, wciąż jest jeszcze przed nim. Najnowszy film Paolo Sorrentino wzbudził olbrzymie emocje w Cannes i otrzymał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień festiwalu. Mieszanka fantastycznego humoru i gorzkiej ironii tworzy w filmie prawdziwie rockandrollowy emocjonalny koktajl.
29.06.-1.07. godz.17.00
„Goryl Śnieżek w Barcelonie”
Bohaterem filmu jest wyjątkowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego – jedyny biały goryl na świecie. Jego gęste, śnieżne futro wywołuje zachwyt wszystkich dzieci, ale dla innych człekokształtnych lokatorów zoo małpiszon-albinos jest źródłem wstydu. Odtrącony i wyszydzany przez swoich ziomków, dzielny biały gorylek postanawia wyruszyć w sekretną misję do samego serca wielkiego miasta, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka, która jako jedyna może przemienić go w zwykłego goryla. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda sprytnej małpki oraz towarzyszącego jej przyjaciela - wesołej czerwonej pandy. Ścigani przez kłusowników, wywołają w metropolii prawdziwe białe szaleństwo!
29.06.-1.07. godz. 19.00
„Lęk wysokości”
„Lęk wysokości” jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.
Najnowsze komentarze