Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kiedy należy ci się odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

19.06.2012 00:00 MAD

Nieubezpieczony kierowca uczynił ci szkodę? Masz prawo do odszkodowania, choć nie każda agencja ubezpieczeniowa spojrzy na ciebie przychylnie.

Nie zawsze sprawca wypadku drogowego posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli przy tym wyrządził szkody w mieniu innej osoby, to oczywiście poszkodowany może dochodzić swoich praw w postępowaniu cywilnym przed sądem. Ale istnieje też inna możliwość. Poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kiedy masz prawo do odszkodowania z UFG

Zadaniem funduszu, którego członkiem jest każdy ubezpieczyciel, posiadający w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne, jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rolników posiadających gospodarstwa rolne, gdy sprawca nie zawarł umowy ubezpieczenia lub nie został zidentyfikowany. – Kwestie te reguluje artykuł 98. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wyjaśnia Aleksandra Biały, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ubezpieczyciel nie może odmówić

Teoretycznie wystarczy jeśli poszkodowany zgłosi szkodę do UFG za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto spisać wcześniej markę pojazdu, którym wyrządzono szkodę, ewentualnie numer rejestracyjny. Trzeba sobie przypomnieć dokładne okoliczności zdarzenia i wspólnie ze sprawcą sporządzić oświadczenie. Kiedy nie jest to możliwe, należy wezwać policję. Jeśli te warunki zostały spełnione, to należy wybrać ubezpieczyciela, na przykład tego u którego sami podpisaliśmy umowę ubezpieczenia OC. – Zgodnie z artykułem 108 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy ubezpieczyciel, posiadający w ofercie ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia o likwidację szkody w ramach funduszu gwarancyjnego – podkreśla Biały.

Agenci nie znają swoich obowiązków

Najczęściej poszkodowany trafia do agencji ubezpieczeniowej. I tutaj może zostać zaskoczony. Jak sprawdziliśmy, nie wszyscy agenci chcą przyjmować zgłoszenia o szkodzie wyrządzonej przez nieubezpieczonego uczestnika ruchu drogowego. Niektórzy informują, że zgłoszeń takich nie przyjmują, inni twierdzą, że nie istnieje w ogóle taka możliwość. Jeszcze inni odsyłają bezpośrednio do UFG. Nieświadomy swoich praw poszkodowany może więc po prostu zostać odprawiony z kwitkiem. – Nie sądzę, by było to złośliwe działanie agencji. Myślę raczej, że jest to spowodowane nieznajomością przepisów ustawy, o której wspomniałam – mówi Aleksandra Biały. Poszkodowanemu, który znalazł się w takiej sytuacji radzi by skontaktował się z centralą firmy ubezpieczeniowej, której agent odmówił przyjęcia szkody. – My jako Fundusz Gwarancyjny nie mamy możliwości wyciągania konsekwencji wobec agencji. Ale warto poinformować o takich praktykach ubezpieczyciela. W końcu takie działanie agencji jest szkodliwe dla wizerunku firmy ubezpieczeniowej – podkreśla Biały. Ponadto można mieć pewność, że w centrali wybranego ubezpieczyciela zgłoszenie zostanie przyjęte.

  • Numer: 25 (606)
  • Data wydania: 19.06.12